Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Będzie zakaz zakupu alkoholu w nocy?

08-05-2018, 09:02 Joanna Oreł

Dyskusja na temat wprowadzenia ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych zdominowała znaczną część spotkania władz Rudy Śląskiej z mieszkańcami Goduli i Orzegowa. – To bardzo istotna kwestia do rozstrzygnięcia, ale ważna jest też inna rzecz - jestem zbulwersowana widząc, że alkohol jest sprzedawany osobom nieletnim i namawiam – zabierzmy się za to wszyscy razem, reagujmy – mówiła prezydent miasta Grażyna Dziedzic. Podczas spotkania pytano też o ogródki rekreacyjne, zieleń, śmieci, parkingi, bezpieczeństwo oraz komunikację miejską.

- Czy miasto rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu po godz. 22:00. Nie uważam, że jest to powrót do PRL-u. Taki zakaz ogranicza dostęp osobom nieletnim, a co za tym idzie bijatyki i rozróby – ta wypowiedź rozpoczęła żywą dyskusję na temat zarówno możliwości wprowadzenia takiego ograniczenia, jak i kwestii bezpieczeństwa w mieście. – Ustawa o wychowaniu w trzeźwości nakłada na samorząd obowiązek uporządkowania do września tej sprawy. Jesteśmy po pierwszych spotkaniach, na których uzgadniamy ilość punktów sprzedaży. Przygotowaliśmy już projekt uchwały, który po konsultacjach społecznych zostanie przedstawiony radnym – tłumaczyła wiceprezydent Anna Krzysteczko. Inni uczestnicy spotkania zwracali uwagę na zbyt dużą liczbę sklepów całodobowych w okolicy.

Kontynuacja rozmowy dotyczyła głośnych awantur oraz niszczenia mienia przy sklepach całodobowych. – Znamy ten problem, działamy w tym zakresie wspólnie z policją. Wysyłamy określoną liczbę patroli, w zależności od sytuacji – mówił komendant straży miejskiej Marek Partuś. Przy tej okazji padło również pytanie o brak komisariatu na terenie Goduli i Orzegowa. – Gdybyśmy mieli jeden komisariat więcej, musielibyśmy niestety ograniczyć ilość patroli na ulicach, a to mogłoby niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo – wyjaśniła prezydent Dziedzic.

Z sali padł szereg pytań w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej. Wrócono do tematu zlikwidowanej linii 215. – Nikt w urzędzie nie wyszedł z inicjatywą zlikwidowania tej linii, gdyż jako jedna z nielicznych była rentowna. Taką decyzję podjął KZK GOP – odpowiedział Andrzej Nowak, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw transportu zbiorowego.

Dalsza rozmowa dotyczyła przystanków, zarówno ich umiejscowienia, jak i nazewnictwa, możliwości wprowadzenia nowych przystanków „na żądanie” oraz tramwajów. – Niestety spółka Tramwaje Śląskie realizuje zadania zgodnie z umową podpisaną w 2008 roku. W pierwszej kolejności realizowane są zadania w takich miastach jak Katowice, Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza. Zakończony został remont torowiska między ul. Grochowską a Hutą Pokój. Udało się wynegocjować, że drugi odcinek, od granicy z Bytomiem do Chebzia, będzie remontowany pod koniec bieżącego roku. Jednak nowy tabor będzie mógł się pojawić dopiero w momencie, gdy cała linia zostanie zmodernizowana – wyjaśnił sytuację Krzysztof Mejer.

Na spotkaniu pojawili się dzierżawcy ogródków rekreacyjnych przy ul. Lipińskiej, którym pod koniec roku kończą się umowy. - Konieczne jest, by to Państwo założyli stowarzyszenie. Wówczas prezentują Państwo jednolite stanowisko i są dobrym partnerem do rozmowy. Zdecydowanie łatwiej będzie załatwić szereg różnych spraw, w tym również przedłużyć umowę z urzędem miasta - tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Swoje uwagi na temat inwestycji na terenie byłej koksowni Orzegów przedstawił jeden z mieszkańców. Zwrócił uwagę na możliwość zachowania zabezpieczonego zbiornika smołowego oraz innych budynków, zainstalowania monitoringu czy też wzbogacenia ścieżki edukacyjnej o strefę ogólnodostępnego wi-fi. – Na razie mamy w planach przede wszystkim rekultywację terenu, ale te pomysły na pewno są bardzo dobre i weźmiemy je pod uwagę na późniejszym etapie działania – wyjaśnił wiceprezydent Michał Pierończyk.

Jedna z mieszkanek zwróciła uwagę na problem z parkowaniem na Burlochu. - Szczególnie w weekend liczba miejsc nie jest wystarczająca. Auta parkują już na trawie - mówiła. Problem zostanie wkrótce rozwiązany, gdyż miasto przejęło do Spółki Restrukturyzacji Kopalń drogę dojazdową. Planowany jest jej remont, a także stworzenie dodatkowych miejsc postojowych.

Podczas spotkania sporo czasu poświęcono też inwestycjom w dzielnicach. W tegorocznym budżecie znalazł się szereg zadań, ważnych dla Orzegowa. Na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Stromej na początku przyszłego roku zostanie oddanych do użytku 50 nowych mieszkań komunalnych. Trwają prace nad wyborem wykonawcy zarówno projektu, jak i prac inwestycyjnych w ramach rekultywacji terenu po koksowni Orzegów. Zostanie zrewitalizowane podwórko przy ul. Hlonda, Grunwaldzkiej, Bytomskiej. Przy SP nr 6 powstanie infrastruktura sportowa oraz parking.

W dzielnicy Godula zaplanowana jest z kolei budowa kreatywnej strefy gier przy SP nr 40. W zakresie inwestycji drogowych zaplanowane jest opracowanie dokumentacji budowy trasy N-S na odcinku od ul. Magazynowej do ul. Goduli oraz budowy dróg dojazdowych do zbytych nieruchomości przy ul. Akacjowej oraz Leszczynowej. Trwają prace nad opracowaniem dokumentacji budowy wybiegu dla psów przy ul. Przedszkolnej oraz Tylnej.

Kolejne spotkanie, dla mieszkańców Halemby, odbędzie się w najbliższy czwartek, 10 maja, o godz. 17:00, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 przy ul. Kaczmarka 2. 

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze


09-05-2018, 09:47
Ika napisał(a):

Tak samo myślę czy my dzieci jesteśmy żeby mam zakazy dawać,niech się Pani prezydent zastanowi co robi ,Bo mieliby są i będą i to takie co będą truć nasze dzieci tzw atomami .

08-05-2018, 22:55
KOMINIARZ napisał(a):

JAK SKLEPÓW NOCNYCH NIE BEDZE TO BEDA MELINY JAK W PRL-U