Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Pasowanie przyszłych rzemieślników

18-10-2017, 11:10 UM Ruda Śląska

62 osoby odbiorą w Rudzie Śląskiej pasowanie na uczniów w rzemiośle. Uroczystość odbędzie się 25 października o godz. 10.00 w Domu Kultury w Bielszowicach. Praktyczne szkolenie zawodowe młodzieży prowadzi obecnie 70 rudzkich zakładów zrzeszonych w Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości. Najwięcej osób chce co roku uczyć się fryzjerstwa. Niesłabnącą popularnością cieszy się także branża samochodowa. Wśród nowych praktykantów brakuje natomiast zegarmistrzów, kominiarzy czy szewców.

Na obecny rok szkolny podpisano 62 umowy, które umożliwią uczniom praktyczną naukę zawodu. – W tym roku 23 uczniów rozpocznie naukę fryzjerstwa, 11 będzie się kształcić w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych, a 9 w zawodzie cukiernik – wymienia Grzegorz Skudlik, Starszy Cechu. Oprócz tego po 5 uczniów będzie się uczyć w zawodzie lakiernik i stolarz, po dwóch w zawodzie blacharz samochodowy, elektromechanik pojazdów samochodowych i fotograf. Z kolei w zawodzie kucharz, piekarz i wędliniarz będzie się kształcić po jednej osobie.

Spośród uczniów, którzy zostaną pasowani, 32 uczęszcza do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, 13 uczniów uczy się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, a 3 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7. Pasowanych będzie również 14 uczniów spoza Rudy Śląskiej.

Droga ucznia w rzemiośle jest bardzo klarowna. Po trzech latach nauki zawodu otrzymuje tytuł czeladnika, który jest uznawany w całej Unii Europejskiej. Po kolejnych trzech może starać się o uprawnienia mistrzowskie. Może również założyć własną działalność.

Przypomnijmy, że Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości sprawuje nadzór nad szkoleniem zawodowym, praktycznym aspektem nauki rzemiosła, kontroluje wszystkie uprawnienia, np. pedagogiczne czy mistrzowskie, a także organizuje różnorodne wydarzenia.

Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej liczy obecnie 76 członków, z czego 70 zakładów prowadzi szkolenie uczniów.


Komentarze