Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Przed szkołą można się już zatrzymać

19-10-2017, 11:14 Arkadiusz Wieczorek

Wracamy do tematu braku możliwości zatrzymywania się przed Szkołą Podstawową nr 20 w Kochłowicach. Po interwencjach rodziców oraz dyrekcji szkoły Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego znalazła rozwiązanie problemu. Nowa organizacja ruchu została już wprowadzona.

Problemem rodziców był ustawiony przed szkołą znak zakazu zatrzymywania pojazdów po obu stronach drogi. W rejonie tym nie ma też zbyt wielu miejsc parkingowych co powodowało, że rodzice dowożący dzieci do szkoły, zatrzymywali się na ulicy. Dochodziło przez to do niebezpiecznych sytuacji z udziałem najmłodszych. Znaki zakazu zastąpiły pod koniec ubiegłego roku szkolnego znaki zakazu postoju, które obowiązywały w tym miejscu od dłuższego czasu. Wówczas o tą zmianę organizacji ruchu wnioskowała Straży Miejskiej, która odbierała sygnały od mieszkańców okolicznych kamienic. Ci skarżyli się na brak możliwości przejścia chodnikiem, czy wjazdu na posesję. Rozwiązanie problemu mieszkańców spowodowało jednak duże utrudnienie dla rodziców.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego udało się w końcu wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony.

Po stronie kamienic zostanie utrzymany zakaz zatrzymywania się. Natomiast przy szkole zostały wyznaczone miejsca do zatrzymywania pojazdów. Dwa dotychczasowe pasy ruchu zostały zwężone i przemalowane na trzy. Zmiany dotyczą też przejścia dla pieszych. Pasy znajdujące się naprzeciw głównego wejścia do szkoły zostało zlikwidowane, a w zamian pojawiły się dwa nowe przejścia. 

Dodatkowy pas ma służyć do zatrzymania i bezpiecznego wysadzenia dziecka przed szkołą. Póki co nie zamontowano znaków poziomych w tym miejscu, ale docelowo na pasie do zatrzymywania ma obowiązywać ograniczenie czasowe, co oznacza, że nie będzie to parking. – Na razie chcemy sprawdzić czy pas ten będzie spełniał swoją funkcję. Jeśli zaobserwujemy, że pas ten jest wykorzystywany do dłuższego parkowania przez pracowników szkoły i mieszkańców, zdecydujemy się na ustawienie znaków wprowadzających ograniczenie czasu postoju pojazdów, gdyż założeniem Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego było rozwiązanie problemu wysadzania dzieci przed szkołą a nie stworzenie nowego parkingu – tłumaczy Marek Partuś, Komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.


Komentarze


19-10-2017, 11:34
res napisał(a):

Konieczne jest wprowadzenie dodatkowego oznaczenia pasów znajdujących się przy zjeździe z ul. Żymły na Wolności, samochody nie są w stanie zauważyć nowego przejścia, którym będą poruszać się dzieci. Konieczne jest ustawienie na jezdni pachołka ze znakiem .