Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rejestracja krótsza niż drzemka noworodka

20-06-2018, 12:29 Agnieszka Lewko

Do tej pory jednym z pierwszych obowiązków „świeżo upieczonych” rodziców było udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego, w celu zarejestrowania noworodka. Jednak przywitanie nowego członka rodziny na początku wiąże się z wieloma przeżyciami i emocjami, a wizyta w USC nie zawsze jest po drodze. Teraz rejestracja stała się szybsza i łatwiejsza.

5 kwietnia rząd przyjął projekty Ministerstwa Cyfryzacji, które pozwoliły m.in. na uruchomienie e-usługi elektronicznego zgłaszania narodzin dziecka - dziś rodzic chcący zarejestrować nowego członka rodziny nie musi udawać się do urzędu osobiście.

- Od 1 czerwca weszły w życie regulacje umożliwiające rejestrację dziecka elektronicznie. W ten sposób uruchomiono dodatkową opcję – do tej pory można było zrobić to tylko osobiście lub przez pełnomocnika – tłumaczy Joanna Michalska-Mol, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Rudzie Śląskiej. – Zgłoszenia urodzenia może dokonać matka dziecka lub ojciec, którego ojcostwo jest prawnie ustalone w chwili dokonywania zgłoszenia. By skorzystać z tej możliwości należy posiadać jedynie aktualny Profil Zaufany, którym trzeba podpisać elektroniczne zgłoszenie (profil tworzy się na stronie pz.gov.pl – przyp. red.) – dodaje kierownik.

Rodzic na rejestrację, zarówno drogą elektroniczną, jak i osobiście ma 21 dni, a w przypadku dziecka martwo urodzonego 3 dni od dnia wystawienia karty urodzenia lub martwego urodzenia. Pierwszym krokiem jest wejście na stronę www.obywatel.gov.pl  i wybranie konkretnej usługi. Następnie w prosty sposób wypełnia się druk zgłoszenia.

- Wypełnienie zgłoszenia kończy się wyborem sposobu odbioru dokumentów - chodzi tu o odpis skróconego aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL (jeśli dziecko otrzymało numer PESEL) i zaświadczenie o zameldowaniu dziecka (jeśli dziecko zostało zameldowane). Teraz można otrzymać je elektronicznie na skrzynkę ePUAP, tradycyjnie – pocztą lub odebrać osobiście – wymienia Joanna Michalska – Mol. - Przy tej okazji przypominam, że dokumentów elektronicznych nie należy drukować. Samodzielnie wydrukowany przez rodziców odpis aktu urodzenia, traci moc dokumentu urzędowego - zaznacza.


Komentarze