Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rowerowo-pieszy łącznik

21-05-2019, 14:03 admin

Do końca września w Rudzie Śląskiej-Rudzie wybudowana zostanie ścieżka rowerowa oraz chodnik, które połączą ul. Narcyzów i Chryzantem. Roboty będą odbywały się na ponad 300-metrowym odcinku, który aktualnie jest drogą gruntową. W trakcie prac wybudowane zostanie także nowe oświetlenie LED. Dodatkowo pomiędzy chodnikiem a ścieżką powstanie zieleniec z małą architekturą. Koszt realizacji całego zadania wyniesie ponad 660 tys. zł. Dziś przekazano teren budowy firmie, która będzie wykonywała inwestycję.

Budowa nowego połączenia pieszo-rowerowego ma przede wszystkim poprawić jakość życia mieszkańców nowego osiedla w rejonie ul. Brańskiego w dzielnicy Ruda. – Dzięki inwestycji powstanie komfortowe dojście z osiedla do pobliskiej szkoły. Z kolei budowa oświetlenia sprawi, że będzie ono bardziej bezpieczne niż do tej pory – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Nowy chodnik i ścieżka rowerowa swój początek będą miały za skrzyżowaniem przy ul. Narcyzów w rejonie budynku nr 32. Tam też przy krawędzi istniejącej jezdni powstanie zieleniec – wyspa uniemożliwiająca wjazd na nową ścieżkę samochodom. Ponad 300-metrowy łącznik kończyć się będzie natomiast w rejonie skrzyżowania ul. Chryzantem, tuż przy szkole.

W ramach inwestycji wybudowany zostanie szeroki na 2 metry chodnik. Do jego wykonania wykorzystana zostanie kostka betonowa. Oprócz chodnika powstanie też ścieżka rowerowa, która będzie miała od 2 do 3 metrów szerokości i będzie wykonana z asfaltu w kolorze czerwonym. - Pomiędzy chodnikiem a ścieżką powstanie zieleniec. Zlokalizowane zostaną tam obiekty małej architektury, takie jak ławki, stojaki na rowery, czy kosze – wylicza wiceprezydent Krzysztof Mejer. Dodatkowo nowa ścieżka rowerowa i chodnik zostaną oświetlone. Zainstalowanych zostanie łącznie 15 słupów LED-owych.

Koszt realizacji inwestycji wyniesie ponad 660 tys. zł, natomiast wykonawca z wszystkimi pracami powinien uporać się do końca września.

W budżecie miasta w 2019 roku na inwestycje zarezerwowano ponad 136,5 mln zł, w tym ponad 56,7 mln zł na zadania drogowe. Najważniejsze wydatki w tym zakresie związane są z przebudową ul. Piastowskiej (18,3 mln zł), budową odcinka trasy N-S od ul. Kokota do zjazdu z autostrady A4 (15,1 mln zł), przebudową dróg gruntowych (5 mln zł), budową dróg dojazdowych do zbytych nieruchomości mieszkalnych (5 mln zł) oraz budową ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Magazynowej i Brańskiego (3 mln zł).

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze