Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Muzeum Miejskie będzie większe

21-08-2017, 09:18 UM Ruda Śląska

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej będzie jak nowe! Już wkrótce rozpocznie się przebudowa pomieszczeń po byłym komisariacie policji, które zostaną przystosowane do potrzeb muzealnych. Dzięki nowej inwestycji powstanie unikatowa w skali kraju wystawa stała „Czas to pieniądz – historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”. Po remoncie rudzkie Muzeum będzie miało do dyspozycji ok. 1430 m2, z czego ok. 900 m2 przestrzeni wystawienniczej. Zakończenie prac ma nastąpić w sierpniu przyszłego roku.

- Przebudowa budynku stworzy nowe rozwiązania przestrzenne, które znacznie uatrakcyjnią placówkę i nadadzą jej wyższą rangę – zapowiada Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. Zakres planowanych w Muzeum prac obejmie m.in.: wykonanie izolacji przeciwwilgociowej posadzki i ścian, wzmocnienie stropu, wykonanie demontażu istniejącej instalacji c.o. i elektrycznej, wyburzenie ścian i postawienie nowych, demontaż warstw dachowych garażu oraz demontaż bramy wjazdowej i ścian zewnętrznych wraz ze skuciem posadzki. - Będzie wykonana nowa wewnętrzna klatka schodowa, przeprowadzony zostanie remont dachu nad dobudówką – wylicza Piotr Janik. - Budowlańcy wymienią stolarkę okienną i drzwiową, zainstalują nowe ogrzewanie i wentylację, a także instalację elektryczną, powstaną też nowe sanitariaty - dodaje. W ramach inwestycji przywrócona zostanie także kawiarnia, która funkcjonowała w budynku jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Na zakończenie prac renowacji zostanie poddana elewacja, a podwórko Muzeum zyska nową powierzchnię z kostki granitowej i ogrodzenie. Roboty budowlane pochłoną ok. 2,5 mln złotych. Warto dodać, że cały budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dobudowany zostanie szyb windy wewnątrz budynku, natomiast na zewnątrz powstanie pochylnia dla osób poruszających się na wózkach.

Poza pracami w budynku po komisariacie planowane są również prace budowlane i konserwatorskie w pomieszczeniach obecnie zajmowanych przez placówkę. Całość projektu modernizacji i przeprowadzenia remontu zabytkowego budynku Muzeum będzie kosztować blisko 4,9 mln złotych. - Miasto stara się o pozyskanie środków zewnętrznych – mówi  Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta. - W czerwcu br. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie na kwotę ponad 4,1 mln złotych w konkursie w ramach RPO WSL 2014-2020, Poddziałanie 5.3.1. Dziedzictwo kulturowe – informuje. Termin rozstrzygnięcia konkursu planowany jest na styczeń 2018 roku.

Efektem przebudowy placówki będzie nowa przestrzeń, na  której powstanie wystawa stała „Czas to pieniądz - historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”. – Naszym celem jest stworzenie pierwszej w Polsce wystawy muzealnej kładącej nacisk na rozwój wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, innowacyjności oraz zasad funkcjonowania gospodarki kapitalistycznej, wystawy tworzącej w muzeum tzw. centrum kompetencji – mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor rudzkiego Muzeum. - Dla zrozumienia uniwersalnych reguł gospodarki na przestrzeni dziejów zostanie ukazana cała historia cywilizacji i ekonomii, począwszy od pierwszych skupisk ludzkich okresu mezolitu, aż do czasów współczesnych, co z pewnością będzie stanowić cenne uzupełnienie programu nauczania w szkołach - mówi. Ekspozycja ma również promować etos pracy w życiu człowieka oraz wartości edukacji wymaganej dla osiągnięcia sukcesu zawodowego. Będzie również prezentować najbardziej aktualne zagadnienia, jak pojęcie patriotyzmu gospodarczego czy zrównoważonego rozwoju. - Namacalnym przykładem tych procesów będzie historia Rudy Śląskiej, poprowadzona jako równoległy wątek narracyjny, szczególnie reprezentatywny dla okresu rewolucji przemysłowej i dynamicznego rozwoju gospodarki kapitalistycznej – dodaje dyrektor Gołąb.

Wirtualnymi przewodnikami po wystawie i zarazem po świecie ekonomii będą dwie sztandarowe dla Rudy Śląskiej i dla fenomenu kapitalistycznych fortun postacie: Karol Godula, który świadczy swoim życiem o tym, że poprzez wykształcenie, pracowitość, inwencję i konsekwencję jednostka potrafi prawie z niczego stworzyć imperium przemysłowe na skalę europejską oraz Joanna Gryzik, która wielokrotnie pomnożyła otrzymany od niego w spadku majątek. Ekspozycja będzie zlokalizowana na dwóch kondygnacjach - na parterze i na piętrze prawego skrzydła oraz w łączniku budynku. Lewe skrzydło zostanie przeznaczone na pomieszczenia biurowe dla pracowników muzeum oraz na wystawy czasowe.

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka zostało powołane uchwałą Rady Miasta w grudniu 1990 roku. Postał wtedy zespół do organizacji poszczególnych działów i opracowywania zbiorów zgodnie ze standardami obowiązującymi w muzealnictwie. Zbiory dokumentują historię wszystkich dzielnic Rudy Śląskiej, a więc Bielszowic, Bykowiny, Chebzia, Czarnego Lasu, Goduli, Halemby, Kochłowic, Nowego Bytomia, Orzegowa, Rudy i Wirku. W kolekcji znajdują się pisma urzędowe, dokumenty stowarzyszeń, instytucji i osób prywatnych, korespondencja, mapy, afisze, pocztówki i zdjęcia. Oprócz archiwaliów Muzeum posiada sztandary, porcelanę, meble, zegary i medale. Warto dodać, że tylko w ubiegłym roku rudzką placówkę odwiedziło blisko 6 tys., a dwa lata temu 8 tys. zwiedzających.


Komentarze