Rudzcy ratownicy z 20. medalami

09-10-2017, 08:47 UM Ruda Śląska

137 zawodników wystartowało w drugiej edycji Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. WOPR Ruda Śląska zdobyło 20 medali: 9 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych. Na podium stawali rudzianie: Dominika Kossakowska, Anna Nocoń, Weronika Majewska, Dominika Nocoń, Marta Skudlik, Nikola Niewiadomska, Wiktor Kijek oraz sztafeta kobiet. Najlepsi zawodnicy w kraju zmierzyli się dziś ze sobą na rudzkim basenie przy ul. Chryzantem.

Zawody otworzył prezes WOPR Ruda Śląska Mariusz Komendera wraz z wiceprezydentem miasta Krzysztofem Mejerem. – Witam was ponownie w Rudzie Śląskiej.Nie po raz pierwszy spotykacie się w naszym mieście, dlatego myślę, że dobrze się tu czujecie. Życzę wszystkim osobistych sukcesów i wiele satysfakcji ze zdrowej rywalizacji sportowej – zwrócił się do uczestników Krzysztof Mejer.

Rozegranych zostało pięć konkurencji indywidualnych: 200 m z przeszkodami, 50 m ratowanie manekina, 100 m ratowanie manekina w płetwach, 100 m ratowanie kombinowane, 100 m ratownik oraz sztafeta 4x50 z pasem.

Sędzią głównym był Marcin Szczypiński.

Rudzianie zdobyli w sumie 20 medali. - Liczyliśmy na sukcesy naszych zawodników. Mamy w swoich szeregach medalistów Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The Word Games: Dominikę Kossakowską
i Anię Nocoń. Dominika zdobyła również medale na Mistrzostwach Europy Juniorów. W kategorii JUNIOR MŁODSZY i JUNIOR dobrze radzą sobie Marta Skudlik, Dominika Nocoń i  Wiktor Kijek
 – powiedział Mateusz Niegot, naczelnik zawodów.

Pierwszą konkurencją w drugiej rundzie Grand Prix Polski było pływanie na 200 m z przeszkodami i tutaj też rudzianka zdobyła pierwszy medal.  Na najwyższym podium w tej konkurencji stanęła  Dominika Kossakowska z czasem 2:12.74. – W tej konkurencji najlepiej się czuję. Startowałam już  na World Games, Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Europy Juniorów. Dzisiejsze zwycięstwo to dla mnie  motywacja do dalszej pracy, kolejne doświadczenie i niezwykła przygoda – powiedziała Dominika Kossakowska. Na trzecim miejscu tej konkurencji w kategoriach JUNIOR oraz OPEN uplasowała się rudzianka Weronika Majewska z czasem 2:24.23. II miejsce zajęła Alicja Ulicka z WOPR Sochaczew (2:22.37). Wśród mężczyzn w tej konkurencji najlepszy okazał się Hubert Nakielski WOPR-OS Ostrołęka (1:59.24).

Zawodnicy kategorii JUNIOR MŁODSZY i MŁODZIK startowali  w konkurencji 100 m z przeszkodami. Pierwsze miejsce w kategorii JUNIOR MŁODSZY zajęła Dominka Nocoń z WOPR Ruda Śląska (1:08.18), a trzecie rudzianka Nikola Niewiadomska (1:12.24). Wśród chłopców w tej konkurencji i kategorii najlepszy okazał się rudzianin Wiktor Kijek (58.95). Wśród MŁODZICZEK triumfowała Justyna Potemka reprezentująca Zgiersko-Łęczyckie WOPR (1:12.31), a MŁODZIKÓW  Kamil Kurzak z WOPR Rybnik (1:08.09).

Kolejną konkurencją rozegraną podczas Gran Prix w Rudzie Śląskiej było holowanie manekina na 50 m. I miejsce w kategorii OPEN zdobyła Julia Wróbel reprezentująca Zgiersko-Łęczyckie WOPR (37.59). Rudzianka Anna Nocoń uplasowała się na III miejscu z czasem 39.66. Rudzianka Dominika Nocoń była II w kategorii JUNIOR MŁODSZY (43.33). Wśród mężczyzn w tej konkurencji,  w kategorii OPEN  królował Hubert Nakielski z WOPR-OS Ostrołęka (30.28). Rudzianin Wiktor Kijek był pierwszy w kategorii  JUNIOR MŁODSZY (35.85).

W konkurencji 100 metrów ratowanie manekina w płetwach najlepsza w kategorii OPEN okazała się Karolina Faszczewska z CKS Szczecin (1:03.40), tuż za nią była Anna Nocoń z  WOPR Ruda Śląska (1:04.15). Wśród JUNIOREK trzecie miejsce zajęła rudzianka Marta  Skudlik (1:05.99). W kategorii OPEN mężczyzn zwyciężył Cezary Kępa z CKS Szczecin (51.83). Wiktor Kijek z Rudy Śląskiej triumfował w swojej kategorii – JUNIOR MŁODSZY (57.48).

W ratowaniu kombinowanym wśród kobiet w kategorii OPEN wygrała Karolina Faszczewska z CKS Szczecin (1:20.00), rudzianka Dominika Nocoń była druga w kategorii JUNIOR MŁODSZY w tej konkurencji z czasem 1:33.19.

Z kolei wśród mężczyzn w kategorii OPEN pierwszy był Bartosz Makowski reprezentujący Dolnośląskie WOPR-Gimbasket (1:05.17). Wiktor Kijek zajął drugie miejsce w kategorii JUNIOR MŁODSZY (1:19.13).

Dwa pierwsze miejsca należały też do rudzianek w konkurencji ratowanie z pasem na 100 m. Pierwsza była Anna Nocoń z czasem 1:06.14, druga Marta Skudlik z czasem 1:07.57. Z tym czasem Marta Skudlik zajęła I miejsce w kategorii JUNIOR. W tej konkurencji w kategorii JUNIOR Wiktor Kijek z  WOPR Ruda Śląska zajął drugie miejsce z czasem  1:04.64. W kategorii OPEN triumfował Hubert Nakielski, reprezentant  WOPR-OS Ostrołęka (55.95).

Rudzianki królowały w konkurencji sztafeta z pasem ratowniczym 4x50 metrów ( 1:55.34). Wśród mężczyzn wygrali zawodnicy CKS Szczecin  (1:37.70).

Zwycięzcy w klasyfikacji generalnej II rundy Grand Prix Polski w Rudzie Śląskiej: