Zapaśniczki na medal

13-11-2018, 10:29 ZKS Slavia Ruda Śląska

Zdobywając cztery medale na matach w Polsce i za granicą zawodniczki rudzkiej Slavii uczciły setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Bielawie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Młodziczek w zapasach kobiet. W zawodach tych uczestniczyło 177 zawodniczek z 55 klubów z całego kraju. - Poziom turnieju, jak przystało na mistrzostwa Polski, był niesłychanie wyskoki. Cała jedenastoosobowa ekipa Slavii zaprezentowała się doskonale, o czym świadczy  bardzo wysokie drugie miejsce w klasyfikacji klubowej, ale jak wiadomo kwintesencją sportu są medale, a tych wywalczonych dla rudzkiej ekipy nie zabrakło - zaznaczył Tomasz Garczyński z ZKS-u Slavia Ruda Śląska. -  Klasą samą dla siebie była rywalizująca w kategorii do 54 kg Martyna Skalec, która rozkręcała się z walki na walkę, a najwyższy kunszt zapaśniczy pokazała w finale pokonując Katarzynę Kosińską z AKS Białogard przez położenie na łopatki - dodał.

Na wyrazy uznania zasłużyła także Patrycja Cuber, która w kategorii do 66 kg stoczyła trzy pojedynki i wszystkie wygrała, a w całym turnieju nie straciła nawet jednego punktu technicznego, jednak ostatecznie zajęła drugie miejsce.

- Powodem tej sytuacji była kontuzja obojczyka, którą Patrycja odniosła w swoim drugim pojedynku. W trzeciej walce objawy kontuzji nasiliły się, ale nasza zawodniczka ze łzami w oczach i zaciśniętymi zębami kontynuowała pojedynek, nie chcąc słyszeć o poddaniu się. Efektem tej heroicznej postawy było zwycięstwo łopatkowe nad zawodniczką Sobieskiego Poznań Natalią Szaraniec i awans do ścisłego finału. Stan obojczyka był na tyle groźny, że trenerzy, po konsultacji lekarskiej, podjęli decyzje o wycofaniu Patrycji z walki o złoto - komentował trener Garczyński.

Trzeci z medali, tym razem brązowy, wywalczyła w kategorii do 58 kg Magda Smołka. Równolegle z Mistrzostwami Polski Młodziczek odbył się turniej w Berlinie, w którym uczestniczyło 180 zawodniczek z 16 państw. W skład reprezentacji Polski weszły Kamila Kulwicka i Paulina Danisz, w grupie juniorek i Patrycja Słomska w grupie kadetek. Rewelacyjnie na berlińskich matach zaprezentowała się Kamila Kulwicka, która w drodze po złoto pokonała reprezentantkę Niemiec,  Grecji, Ukrainy  i Szwecji, wygrywając cały turniej. Dorze zaprezentowała się również Patrycja Słomska, która w kategorii do 69 kg uplasowała się tuż za podium.