Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Biznes w 2026 roku – Konferencja w ŚIP

18-02-2026, 13:06 Tekst i foto: (I)

Śląski Inkubator Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej ponownie stał się miejscem, w którym lokalny biznes spotkał się z ekspertami, by rozmawiać o przyszłości i możliwościach rozwoju. 11 lutego 2026 roku odbyło się tam wydarzenie „Biznes w 2026 roku – jak wykorzystać dostępne środki i nowe możliwości”. Wydarzenie to, objęte honorowym patronatem Michała Pierończyka, Prezydenta Miasta Ruda Śląska, stanowiło kompleksowy przewodnik po funduszach, dotacjach i innowacyjnych rozwiązaniach, które będą kształtować śląski rynek w najbliższym czasie.

Spotkanie otworzyła prezes Inkubatora, Izabela Moczko, wprowadzając w tematykę planowania rozwoju firmy w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu ekonomicznym i podkreślając, że  sprawność w korzystaniu z dostępnych instrumentów finansowych staje się obecnie niezbędną kompetencją każdego przedsiębiorcy. – Skuteczna absorpcja funduszy to dziś nie tylko umiejętność wypełnienia wniosku, ale przede wszystkim świadome planowanie, analiza potrzeb firmy i odwaga, by sięgać po nowe rozwiązania. Naszą rolą jest pomagać przedsiębiorcom przejść przez ten proces tak, aby dostępne środki realnie wspierały ich rozwój – podkreśliła Izabela Moczko. W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Michał Pierończyk, który zwrócił uwagę na znaczenie dobrej komunikacji między instytucjami a przedsiębiorcami. – Życzę Państwu owocnego spotkania, życzę pozyskania informacji, które wam dadzą szansę na zdobycie przewagi konkurencyjnej w tym „gospodarczym tyglu” – mówił prezydent. – Korzystanie z funduszy może odbywać się nie tylko w przystępny, ale i w przyjazny sposób, jeśli wiedza jest przekazywana jasno i bez zbędnych barier. Nasze miasto pozostaje otwarte na współpracę i jest gotowe by wspierać lokalne firmy w ich rozwoju.

Część merytoryczna wydarzenia była intensywna i bogata w konkretne informacje. Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele najważniejszych instytucji otoczenia biznesu w regionie: Aleksandra Wanat z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Iwona Solorz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Sylwia Antoszczak-Glasińska ze Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, Renata Jawor z Funduszu Górnośląskiego, Mariusz Ogłoziński z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Jarosław Ziewiec ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości oraz Adam Wyrwa z Punktu Informacji o Funduszach Europejskich. Każdy z nich przedstawił aktualne możliwości wsparcia biznesu – od dotacji i pożyczek, przez ulgi podatkowe, po programy związane z innowacjami, termomodernizacją, szkoleniami i rozwojem kompetencji pracowników.

Równolegle do wystąpień eksperckich przedsiębiorcy mogli korzystać z konsultacji dostępnych przy stoiskach informacyjnych. Przedstawiciele Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Sp. z o.o., Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, Punktu Informacji o Funduszach Europejskich, Funduszu Górnośląskiego, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej a także Urzędu Skarbowego, Urzędu Statystycznego, Rudzkiej Agencji Rozwoju Inwestor, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Śląskiego Funduszu Rozwoju odpowiadali na pytania dotyczące formalności, procedur i możliwości finansowania. Wielu uczestników podkreślało, że właśnie ten bezpośredni kontakt z osobami, które na co dzień zajmują się danymi zagadnieniami, jest dla nich najcenniejszy. Wśród nich był Szymon Bukal, właściciel Bukal Centrum Językowo-Tłumaczeniowego, który nie krył, że tego typu wydarzenia są dla przedsiębiorców realnym wsparciem. – Udział w takich konferencjach pozwala zdobyć najświeższą wiedzę na temat projektów europejskich. To się wszystko cały czas zmienia, więc żeby nadążać, trzeba tu być – stwierdził. Zwrócił też uwagę na problem informacyjnego chaosu - W gąszczu internetowych treści łatwo się pogubić, a  takie konferencje są kwintesencją tego, co przedsiębiorca w XXI wieku powinien wiedzieć. Podkreślił również, jak ważna jest możliwość rozmowy z właściwą osobą: – Często dzwoniąc do urzędów trudno trafić na kogoś, kto naprawdę zna temat. A tutaj te właśnie osoby są na miejscu – i to ogromnie ułatwia rozmowę.

Czas przerwy został wykorzystany na intensywny networking. Był to moment na swobodną wymianę doświadczeń i nawiązywanie cennych relacji biznesowych, które mogą w przyszłości zaowocować wspólnymi projektami. Wszyscy uczestnicy podkreślali, że duża frekwencja i aktywność uczestników pokazują, jak ogromne jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy w regionie.

Podsumowując wydarzenie, Izabela Moczko stwierdziła – Najważniejsze jest to, by przedsiębiorcy wiedzieli, że nie są sami. Instytucje takie jak Śląski Inkubator Przedsiębiorczości są po to, by  realnie pomagać, a takie spotkania pokazują, jak wiele można osiągnąć wspólnie, dzięki współpracy.           


Komentarze