Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

„Ciepłe Mieszkanie” dla Rudy Śląskiej

21-02-2024, 15:32 Joanna Oreł

Ruda Śląska złożyła wniosek do udziału w programie ,,Ciepłe Mieszkanie” w ramach drugiego naboru. Jego celem jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych. Teraz wniosek jest oceniany, a jeżeli pozytywnie przejdzie weryfikację, miasto podpisze umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Następnie Ruda Śląska ogłosi nabór wniosków wśród mieszkańców.

Nasze miasto, zgodnie z wykazem gmin, w których w roku 2022 występowały przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłu zawieszonego PM10, PM2,5 oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10, zajmowało jedno z wyższych miejsc w województwie śląskim oraz jedno z najwyższych w Polsce na 163 gmin, które ujęte zostały w wykazie. Jest to spowodowane m.in. faktem, że w naszym mieście znajdują się budynki wielorodzinne mieszkalne wyposażone w nieefektywne i nieekologiczne źródła ciepła, które zasilane są paliwem stałym. Zgodnie z przeprowadzoną na koniec 2023 roku inwentaryzacją w Rudzie Śląskiej odnotowano 90 budynków wielorodzinnych mieszkalnych, w których było 95 lokali mieszkalnych z prawem własności oraz 449 lokali mieszkalnych wchodzących w skład gminnego zasobu mieszkaniowego.

– Przeprowadziliśmy ogólną kampanię informacyjną w zakresie możliwości uzyskania dofi nansowania z programu ,,Ciepłe Mieszkanie” wśród mieszkańców, między innymi w trakcie odbywających się wiosną i jesienią 2023 r. spotkań z mieszkańcami. Natomiast konkretnie wśród osób fizycznych posiadających tytuł prawny do ww. lokali przeprowadzone zostały wywiady, ankiety oraz rozmowy telefoniczne, które potwierdziły zainteresowanie skorzystaniem z dofinansowania. Sami mieszkańcy wykazali samoistne zainteresowanie poprzez liczne zapytania ustne, telefoniczne i pisemne. W wyniku przeprowadzonych działań informacyjnych i konsultacyjnych należy stwierdzić, iż realizacja przedsięwzięcia w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” przez wnioskodawcę miasto Ruda Śląska jest zasadna i zapewnia osiągnięcie celów i wskaźników określonych w programie – podkreśla Aleksandra Skowronek, wiceprezydent miasta ds. zagospodarowania przestrzennego.

W ramach programu ,,Ciepłe Mieszkanie” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnia środki odpowiednim terytorialnie wojewódzkim funduszom, a te podpisują umowy z zainteresowanymi gminami. Później gmina ogłasza wśród swoich mieszkańców nabór wniosków. To osoby fizyczne, właściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, osoby posiadające ograniczone prawa rzeczowe do lokali mieszkalnych, najemcy lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy, a także wspólnoty mieszkaniowe posiadające 3-7 lokali.

W ramach programu dofinansowaniem objęte mogą być:
1. Demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego oraz:
a) zakup i montaż źródła ciepła wymienionego w załączniku nr 1 do programu, do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej lokalu mieszkalnego albo
b) podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku, spełniającego wymagania, o których mowa w ust. 10 pkt. 5 i 6 części programu.
2. W przypadku, gdy wniosek beneficjenta końcowego obejmuje dofinansowanie przedsięwzięcia z pkt. 1, dopuszcza się wykonanie (wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):
a) demontażu oraz zakupu i montażu nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu w lokalu mieszkalnym, instalacji gazowej od przyłącza gazowego/ zbiornika na gaz do kotła;
b) zakupu i montażu okien w lokalu mieszkalnym i/lub drzwi oddzielających lokal od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż);
c) zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w lokalu mieszkalnym;
d) dokumentacji projektowej dotyczącej powyższego zakresu.

Wspólnoty mieszkaniowe dodatkowo mogą wykonać docieplenie ścian i montaż odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji fotowoltaicznych na części wspólne budynku.

Przedmiotem dofinansowania mogą być koszty poniesione w lokalach znajdujących się jedynie w budynkach niepodłączonych do sieci ciepłowniczej.

– Założenia inwestycyjne przyjęte we wniosku to realizacja przedsięwzięć w zakresie modernizacji źródeł „Ciepłe Mieszkanie” ciepła dla beneficjentów końcowych obejmujących 150 lokali mieszkalnych, w tym 90 lokali stanowiących mieszkaniowy zasób gminy oraz pięciu budynkach stanowiących wspólnoty mieszkaniowe nieruchomości – zapowiada Aleksandra Skowronek. – Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie, który dopiero będzie podlegał ocenie. Wnioskowaliśmy o kwotę 3,5 mln zł – dodaje.

Wstępny termin realizacji programu ,,Ciepłe Mieszkanie” to 1.07.2024 r. -31.12.2026 r.


Komentarze