Co z tymi śmieciami?
14-08-2018, 07:48 Arkadiusz Wieczorek
W odpowiedzi na pytania naszych Czytelników po raz kolejny wracamy do tematu wywozu śmieci z ogródków działkowych. Najczęściej zadawane pytania dotyczą częstotliwości wywozu odpadów i liczby pojemników, które powinny zostać ustawione przy działkach oraz tego, co może do nich trafiać.
Stawka ryczałtowa za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych za ogródek działkowy wynosi w Rudzie Śląskiej 42 zł na rok. Co w jej ramach otrzymują działkowcy? – Na ogródkach działkowych ustawione są zbiorcze kontenery na zmieszane odpady komunalne. Przyjęliśmy zasadę, że jeden ogródek w okresie dwóch tygodni wytwarza 60 litrów odpadów zmieszanych. Pojemność pojemnika zbiorczego obliczamy, mnożąc liczbę ogródków na danej kolonii razy 60 litrów. Śmieci wywożone są co dwa tygodnie – tłumaczy Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Ruda Śląska.
W tym miejscu warto przypomnieć o tym, że pracownicy firm wywożących odpady nie są zobowiązani do zbierania odpadów, które z racji m.in. przepełnionych kubłów, są rozrzucone wokół nich. - O właściwą liczbę i pojemność kontenerów na śmieci powinien zadbać zarządca, najemca lub właściciel ogródka działkowego poprzez zgłoszenie niedoboru w Wydziale Gospodarki Komunalnej – zaleca Katarzyna Kuberek.
Problemem, z którymi boryka się jedna i druga strona, są także odpady wielkogabarytowe, w tym m.in. meble oraz gruz. - W terenie niejednokrotnie stwierdza się, że wokół pojemników na odpady składowane są śmieci, które z nieruchomości niezamieszkałych nie powinny być odbierane, a są prawdopodobnie podrzucane przez osoby nie będące dzierżawcami ogródków – wyjaśnia Kuberek. - W przypadkach stwierdzenia nagromadzenia się tego typu odpadów interwencyjnie są one usuwane przez przedsiębiorcę odbierającego odpady, a koszty ich usuwania ponoszą wszyscy mieszkańcy – dodaje.
Komentarze