Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Kontrole stanu chodników trwają

03-02-2017, 11:56 Arkadiusz Wieczorek

Marznące opady deszczu lub mżawki, minusowe temperatury w nocy i nad ranem oraz gołoledź to najczęstsze ostrzeżenia meteorologiczne z ostatnich dni. Nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. Zima nie odpuszcza, a większe mrozy właśnie wracają. Zwały lodu na chodnikach i ulicach nie maleją i powodują utrudnienia w ruchu pojazdów i poruszaniu się pieszych.

O ile odśnieżanie „świeżego” nie sprawia większych problemów – choć przy dużych opadach nie wszystkie miejsca da się odśnieżyć od razu – to zalegające pod śniegiem warstwy lodu są bardziej kłopotliwe. Lód trudno usunąć, a to właśnie oblodzone chodniki są najbardziej niebezpieczne. Skucie lodu tak samo jak odśnieżanie należy do obowiązków właściciela nieruchomości przylegającej do chodnika. – Właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio wzdłuż granicy nieruchomości, w przypadku chodników zlokalizowanych w drodze publicznej – tłumaczy Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska. – Zatem zgodnie z powyższym właściciele nieruchomości są zobowiązani również do usuwania lodu z chodnika przed posesją – dodaje.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości (nieoddzielonej pasem zieleni). Właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów.

Natomiast za stan chodników zlokalizowanych poza drogą publiczną są odpowiedzialni właściciele chodnika. Zgodnie z przepisami pozbycie się lodu z chodników uprzątniętych przez właścicieli nieruchomości należy do zarządcy drogi. – Zgodnie z przyjętą praktyką zwały skutego lodu należy umieszczać na poboczu, natomiast z uwagi na wysokie koszty wywozu śniegu, miasto prowadzi wywóz w centrum, ale tylko w przypadku, gdy występują utrudnienia w ruchu – mówi Adam Nowak.

Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Ruda Śląska zakazuje się zgarniania śniegu, lodu, błota lub innych zanieczyszczeń na jezdnię lub zieleń przyuliczną. Zgromadzony śnieg i lód należy składować tak, żeby nie utrudniał ruchu.  Kontrolę stanu chodników prowadzi Straż Miejska, która odebrała w tym temacie już kilkadziesiąt zgłoszeń. – Reagujemy na wszystkie zgłoszenia, a właściciele nieruchomości niestosujący się do obowiązku odśnieżania karani są mandatami. Mandat w takim przypadku to 100 zł i raczej nie stosujemy pouczeń, chyba, że widać, że teren był odśnieżany, a jego stan w momencie kontroli spowodowany jest bieżącymi opadami – tłumaczy Henryk Szydłowski, kierownik referatu dzielnicowych Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej  – W ostatnim czasie wiele sił wkładamy w to, aby na bieżąco kontrolować stan chodników, zwłaszcza w rejonach przystanków autobusowych i miejsc szczególnie uczęszczanych przez mieszkańców. Wszyscy dzielnicowi pracujący w terenie są szczególnie wyczuleni na ten problem – tłumaczy Henryk Szydłowski.

 

 


Komentarze


09-02-2017, 14:36
m&m napisał(a):

W centrum gmin także przydałyby się kontrole.

04-02-2017, 00:02
Div napisał(a):

Naprawdę wiele sił trzeba aby kontrolować nieodśnieżone krawężniki. Naprawdę..