Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Metrorower w Rudzie Śląskiej

08-07-2024, 09:18 Andrzej Zazgórnik, UM

Na tę informację z pewnością czekali miłośnicy dwóch kółek. 1 sierpnia rusza Metrorower także w naszym mieście.

Metrorower jest siecią wypożyczalni jednośladów. Stanowi składową systemu transportu, którego organizatorem jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Do dyspozycji rudzian od 1 sierpnia będzie 54 stacji obsługujących łącznie 525 jednośladów. – Każda z powstających stacji rowerowych będzie oznaczona informacyjnym znakiem pionowym z numerem stacji do wypożyczenia rowerów – mówi prezydent Michał Pierończyk.

Ci, którzy korzystają na co dzień z biletów średnio- i długookresowych, będą mogli bez ponoszenia dodatkowych opłat korzystać z metroroweru maksymalnie godzinę dziennie. Pozostali muszą zapłacić: do 30 minut trzeba będzie zapłacić złotówkę, w przedziale 31-60 minut – 2,50 zł, zaś czas korzystania od 61 do 90 minut to wydatek 4,50 zł. – Żeby wypożyczyć rower, należy pobrać dedykowaną aplikację i założyć konto. To z kolei można zrobić, wypełniając formularz rejestracyjny poprzez aplikację Metrorower lub na stronie internetowej https://metrorower.transportgzm.pl, a następnie zaakceptować regulamin i doładować konto opłatą inicjalną w wysokości 10 zł, bądź jako formę płatności zdefiniować kartę płatniczą. Po rejestracji otrzymamy e-maila z linkiem weryfikacyjnym potwierdzającym dane użytkownika. Kliknięcie w niego powoduje aktywację konta. Od tego momentu możemy już wypożyczać rower – tłumaczy Andrzej Nowak, pełnomocnik prezydenta Rudy Śląskiej ds. transportu zbiorowego.

Co na temat Metroroweru sądzą ci, którym turystyka rowerowa jest szczególnie bliska? – Metrorower to inwestycja długo oczekiwana przez mieszkańców naszego miasta więc bardzo cieszy mnie, że dołączamy do metropolitalnego systemu rowerowego. Moim zdaniem, i zawsze to powtarzam, nasze miasto wręcz „stworzone” jest do tego, by przemieszczać się po nim rowerami. Dzięki temu, że powstało ono jako scalenie niezależnych od siebie miejscowości (obecnie dzielnic miasta), mamy wystarczająco dużo przestrzeni, by stworzyć wygodną sieć dróg rowerowych. I takie drogi rowerowe i trasy już powstają - mamy m.in. obwodnicę rowerową miasta, drogę rowerową Ruda-Kochłowice, którą bezkolizyjnie mieszkańcy z północy Rudy Śląskiej mogą np. dojechać do tężni w Bykowinie. Mamy też dużo dróg rowerowych powstałych przy ostatnich inwestycjach drogowych. Liczę na to, że niedługo będą one wszystkie połączone ze sobą, co razem z systemem Metroroweru na pewno ułatwi przemieszczanie się po mieście. I to nie tylko tym, którzy cenią sobie dwa kółka, ale myślę, że wszystko to zachęci również tych mieszkańców, którzy do tej pory takiego sposobu przemieszczania się po mieście nie preferowali - mówi radna Ewa Chmielewska, której zagadnienia związane z promowaniem turystyki rowerowej są szczególnie bliskie. – Uważam, że wprowadzenie Metroroweru w Rudzie Śląskiej ułatwi mieszkańcom przemieszczanie się nie tylko w samej Rudzie Śląskiej, ale przede wszystkim w obrębie wszystkich miast w Metropolii objętych systemem Metroroweru. To ma istotne znaczenie, gdyż miasta bezpośrednio graniczą ze sobą. Do tej pory systemy rowerów miejskich nie umożliwiały pozostawiania roweru poza granicami danego miasta. Obecnie wprowadzony metropolitalny system umożliwia pozostawienie roweru na stacjach rowerowych w innym mieście, a to na pewno ułatwi przemieszczanie się w całej aglomeracji – dodaje radna Chmielewska.

Aktualnie metrorower funkcjonuje w ośmiu miastach metropolii, gdzie do dyspozycji jest 1860 rowerów i 276 stacji. Od 1 sierpnia Metrorower swoim zasięgiem obejmie aż 31 miast i gmin. Będą składać się na niego 974 stacje i 7000 rowerów.

Lokalizacje stacji rowerów w Rudzie Śląskiej:

 • Do Dworca (na terenie Plant Kochłowickich),
 • Brańskiego (miejsce parkingowe vis-à-vis budynków w zabudowie szeregowej nr 23-25),
 • Solidarności (w rejonie pętli autobusowej, w ciągu pieszym przy budynku Solidarności 30c),
 • ul ks. Niedzieli (na parkingu przy przystanku A "Ruda Śląska-Bielszowice Przychodnia n/ż"),
 • Różana 7 (na parkingu przy pawilonie handlowym),
 • skrzyżowanie ul. Leśnej i ul. Olszynowej (na zieleńcu nieopodal parkingu)
 • skrzyżowanie ul. 1 Maja - rondo Marii i Lecha Kaczyńskich (rejon parkingu przy sklepach),
 • Solidarności (rejon parkingu przy Solidarności 20f),
 • Norwida (na zieleńcu przy parkingu, na rozwidleniu ww. ulicy pomiędzy budynkami nr 14 a nr 19),
 • Kłodnicka (rejon zieleńca przy „KWK Halemba"),
 • Jasna (na parkingu przy rolkowisku),
 • Czarnoleśna (rejon bramy wjazdowej na stadion lekkoatletyczny),
 • skrzyżowanie ul. Halembskiej i ul. Grodzkiej (rejon zieleńca przy budynku nr 2),
 • Wyzwolenia (na skwerze biskupa Wilhelma Pluty),
 • skrzyżowanie ul. Oświęcimskiej i ul. Opolskiej,
 • Kochłowicka (rejon budynków w zabudowie szeregowej),
 • Mrówcza Górka, ul. 1 Maja (na zieleńcu przed bramą główną cmentarza),
 • skrzyżowanie ul. Tunkla i ul. Pordzika (na zieleńcu wzdłuż przystanku „Ruda Śląska-Kochłowice Kopalnia Nowy Wirek"),
 • rejon przy nowym rondzie znajdującym się na ul 1 Maja i ul. Bielszowickiej (obszar przy budynku ul. Żwirki i Wigury ),
 • Górnośląska (w rejonie tężni solankowej),
 • Korfantego (rejon zieleńca przy budynku 18),
 • skrzyżowanie ul. Kokota i ul. ks. Niedzieli (w rejonie sklepu przed budynkiem nr 158),
 • skrzyżowanie ul. Jankowskiego i ul. Różyckiego (przy drodze rowerowej LO nr II im. G. Morcinka),
 • Niedurnego przy Rondzie Górników (w rejonie przystanku „Ruda Śląska-Wirek Kopalnia Pokój"),
 • skrzyżowanie ul. Katowickiej i ul. Górnośląskiej (rejon miejsc parkingowych),
 • Katowicka (na zieleńcu w rejonie przystanku „Ruda Śląska-Bykowina Niedźwiedziniec”),
 • skrzyżowanie ul. Korfantego i ul. Kopalnianej,
 • Paderewskiego (na zieleńcu przy parkingu naprzeciwko budynku Paderewskiego 7),
 • Osiedlowa,
 • Obr. Westerplatte (dziedziniec przed wejściem głównym do CH Plaza),
 • Główna (przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 14 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu),
 • Ratowników (przed wejściem na basen MOSiR, rejon kasy nr 1 i 2),
 • skrzyżowanie ul. Górnośląskiej i ul. Gwareckiej,
 • skrzyżowanie ul. Niedurnego i Plac Jana Pawła II,
 • Niedurnego (na terenie pętli tramwajowej, bezpośrednio przy wiacie rowerowej),
 • Wolności (rejon wejścia do Parku Gorgol),
 • Wolności (na terenie Dzielnicowego Centrum Handlowego im. Jana Koniecznego),
 • Wolności (przed budynkiem Restauracji Adria),
 • skrzyżowanie ul. Joanny i ul. Modrzejewskiej (w rejonie budynku Joanny 20),
 • skrzyżowanie ul. K. Goduli i ul. Tiałowskiego (w rejonie wejścia do Parku im. Adama Mickiewicza),
 • skrzyżowanie ul. Gierałtowskiego i ul. Zwycięstwa,
 • Piastowska (bezpośrednio przy przystanku „Ruda Śląska-Ruda Park Kozioła"),
 • K. Goduli (na terenie Placu Niepodległości),
 • skrzyżowanie ul. Podlas i ul. Bytomskiej (bezpośrednio przy Parku Młodzieży),
 • Fojkisa 17,
 • Orzegowska (na zieleńcu przy przystanku „Ruda Śląska-Orzegów Orzegowska"),
 • Dworcowa (na dziedzińcu Stacji Biblioteka),
 • Zabrzańska (rejon dojścia do Restauracji McDonald’s),
 • skrzyżowanie ul. Niedurnego i Planty Kowalskiego (w rejonie budynku przychodni POZ przy ul. Niedurnego 50d),
 • Kłodnicka (rejon przystanku „Ruda Śląska-Halemba Park Wodny"),
 • Solidarności (przed NZOZ Panaceum),
 • skrzyżowanie ul. Poniatowskiego i ul. Ligockiej (rejon przystanku „Ruda Śląska-Halemba Stara Kuźnica"),
 • Sobieskiego (rejon przystanku „Ruda Śląska-Ruda Sobieskiego"),
 • Bytomska (na terenie obiektu sportowego Burloch Arena).

Foto: DK


Komentarze