Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Pierro na zakończenie sezonu uhonorował Przyjaciół Teatru

24-06-2025, 11:27 Tekst i foto: WT

Rudzki Teatr Pierro, działający prężnie przy II Liceum Ogólnokształcącym im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej, uroczyście podsumował tegoroczny sezon artystyczny w bielszowickim Domu Kultury. Wydarzenie to, utrzymane w konwencji widowiska teatralno-muzycznego, stało się symbolicznym zamknięciem roku, a zarazem preludium do nadchodzącego jubileuszu 25-lecia działalności teatru, który został przesunięty z powodu pandemii i zbieżności z jubileuszem „Morcinka” na jesień tego roku.

Młodzi aktorzy, zarówno obecni uczniowie, jak i absolwenci „Morcinka”, zachwycili i wzruszyli publiczność profesjonalnym wykonaniem przebojów ubiegłego wieku, począwszy od lat 20. Nieśmiertelne przeboje w brawurowym wykonaniu artystów wireckiego teatru wzbudziły zachwyt publiczności, wśród której znaleźli się m.in. radna Sejmiku Województwa Śląskiego Dorota Tobiszowska, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Ruda Śląska Witold Hanke, a także radni z komisji Kultury: Paweł Małyska i Piotr Topolski. Prowadząca to wydarzenie Anna Morajko-Fornal – twórczyni i opiekunka teatru, osoba, bez której Teatru Pierro po prostu by nie było, szczególne słowa powitania skierowała do Cecylii Gładysz, byłej radnej i wieloletniej przewodniczącej Komisji Kultury. Podziękowała także za obecność i nieustanne wspieranie teatru dyrektorowi II LO im. G. Morcinka Aleksandrowi Porębskiemu i jego zastępczyni Marioli Ulejczyk.

Młodzież z rudzkiego „Morcinka” skupiona w Teatrze Pierro prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną, stając się prawdziwymi ambasadorami miasta na różnorodnych wydarzeniach regionalnych i metropolitalnych. Ich zaangażowanie i wszechstronność zasługują na uznanie, a występy cieszą się ogromną sympatią publiczności. Reprezentowali Rudę Śląską podczas Metropolitalnego Święta Rodziny w Katowicach, występowali w Koszęcinie, Będzinie i Rybniku, a ich talent wokalny został doceniony także podczas uroczystego zakończenia roku maturzystów na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Ponadto, młodzi artyści regularnie wspierają swoimi występami organizację lokalnych uroczystości i festynów.

Wspaniałe widowisko artystyczne, jakie zaprezentowali w Bielszowicach publiczności stanowiło również doskonałą okazję do podziękowania wszystkim, którzy wspierają i promują Teatr Pierro. Symboliczną statuetką „Złotego Pierrota” uhonorowano laureatów, a wręczenia dokonała Anna Morajko-Fornal w towarzystwie zaproszonych gości. Pierwsze statuetki trafiły do rąk tych, dzięki którym teatr istnieje, czyli do wyróżniających się aktorów. Podziękowania trafiły też do rodziców, tych którzy teatrowi oferują nieustanną pomoc i są na przysłowiowe „zawołanie”. Tradycją stało się już, że statuetki są przyznawane w najbardziej prestiżowej kategorii jaką jest „Przyjaciel Teatru”. W tym roku przyznano trzy takie wyróżnienia, jedno trafiło do rąk prezydenta Michała Pierończyka, absolwenta „Morcinka”. Wyróżnienie to stanowiło podziękowanie za jego konsekwentne wspieranie młodych artystów oraz promocję śląskiej tożsamości. Anna Morajko-Fornal podkreśliła, że jest to wyraz wdzięczności za realną obecność prezydenta w życiu kulturalnym miasta i zaangażowanie w budowanie przestrzeni sprzyjającej rozwojowi Teatru Pierro. Jednym z kluczowych powodów przyznania nagrody była też postawa prezydenta wobec śląskich tradycji, bowiem od lat podkreśla on znaczenie symboli regionalnych i zachęca młodych do ich pielęgnowania.

– Spotkał mnie ogromny zaszczyt – otrzymałem tytuł Przyjaciela Rudzkiego (już nie amatorskiego!) Teatru Pierro. To dla mnie wyjątkowe wyróżnienie i ogromna radość. Szczególnie cieszy mnie, że jednym z powodów tej decyzji było moje zaangażowanie w promowanie stroju śląskiego wśród młodzieży. Wierzę, że śląski strój nie przemija — nie przebieramy się w niego, ale ubieramy go na ważne chwile, z dumą i szacunkiem. Tak właśnie staram się robić — i jeśli dostrzegają to młodzi ludzie, to znak, że warto. Jestem dumny, że mogę wspierać działalność Teatru Pierro i to, co wspólnie tworzycie. Z całego serca dziękuję za wyróżnienie, ale i za Waszą obecność podczas wszystkich miejskich uroczystości. Zawsze jesteście, zawsze na najwyższym poziomie. To dzięki takim inicjatywom, jak Teatr działający pod okiem Anny Morajko – Fornal w „Morcinku” możemy razem tworzyć w Rudzie Śląskiej rzeczy naprawdę wyjątkowe – powiedział prezydent.

Honorowe tytuły Przyjaciela Rudzkiego Teatru Pierro otrzymali też: Józef Łoboziak za nieocenione wsparcie, w tym wypożyczanie strojów z domowego muzeum, udział w wydarzeniach historycznych i tworzenie rekwizytów oraz Marian Fornal za nieustanną pomoc w logistyce, przewożenie dekoracji, transport młodzieży na festiwale oraz dostarczanie wszystkiego co niezbędne w czasie prób i występów. Młodzi artyści, którzy sami wytypowali tegorocznych laureatów w tej prestiżowej kategorii, przyjęli ich owacyjnie, wyrażając w ten sposób dodatkowe podziękowania za ich pomoc i wsparcie dla teatru.          


Komentarze