Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Pod opieką św. Barbary

07-06-2016, 09:30 Arkadiusz Wieczorek

6 czerwca rudzianie świętowali 18. rocznicę oddania miasta pod opiekę św. Barbary. W ramach obchodów odbyła się uroczysta msza święta, podczas której ks. prałat Krzysztof Bąk wspominał, jak ważna dla każdego człowieka jest jego miasto, z którego pochodzi i do którego zawsze będzie wracał z sentymentem. – My, mieszkańcy tej małej ojczyzny śląskiej, powinniśmy przyczyniać się do jej rozkwitu, służyć miastu i sobie wzajemnie podkreślał w homilii.

Podczas mszy odznaką „Kamrat Rudzki” uhonorowano ks. Bernarda Czerneckiego, wymienianego jako jednego spośród czterech kapłanów, którzy w końcu XX w. przyczynili się do zmiany oblicza Polski. Ksiądz Czernecki przez kilka lat sprawował posługę proboszcza w nowobytomskiej parafii. Przyjmowany w nieciekawej atmosferze, w 1974 r. żegnany był ze łzami w oczach. Był dziekanem dekanatu Ruda Śląska oraz diecezjalnym duszpasterzem i organizatorem pielgrzymek kobiet do Piekar Śląskich. Po opuszczeniu Rudy Śląskiej, w burzliwych latach 80., był duchowym opiekunem i duszpasterzem górników jastrzębskich kopalń, a następnie kapelanem śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Był także kreatorem pierwszych na Śląsku i w kraju mszy św. za Ojczyznę.

Na zakończenie świętowania mieszkańców zaproszono na koncert Stanisława Sojki, który odbył się na rudzkim rynku. Spotkanie cieszyło się dużym powodzeniem. – Dzisiaj w Rudzie Śląskiej obchodzimy szczególny dzień, upamiętniający oddanie naszego miasta pod opiekę św. Barbary. To również patronka górników. Cieszmy się z tego, że mamy tak wspaniałą opiekunkę i świętujmy – mówiła prezydent Grażyna Dziedzic.

To właśnie wizerunek św. Barbary widnieje w herbie miasta, którego święto przypadało w poniedziałek. Naczelną zasadą, którą kierowali się jego twórcy, było połączenie dwóch tradycji tego, co śląskie, z tym, co rudzkie. Przedstawia on połowę złotego orła w błękitnym polu, co jest nawiązaniem do herbu województwa śląskiego; w białym polu widnieje natomiast postać św. Barbary w czerwonym płaszczu z kielichem i mieczem. Rudzkie świętowanie zbiegło się 26. rocznicą odrodzenia samorządu terytorialnego. – Żyjemy w wolnej Polsce i powinniśmy to szanować, ponieważ wolność nie jest dana wszystkim – zaznaczała Grażyna Dziedzic.


Komentarze