Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Ponad 800 kontroli w dwa lata

10-01-2017, 13:45 Agnieszka Lewko

Sezon grzewczy w pełni. Dlatego rudzka Straż Miejska przez cały czas prowadzi intensywne kontrole i sprawdza, czym mieszkańcy palą w piecach. Kontrole te w okresie jesienno-zimowym są szczególnie wzmożone, a to dzięki pomocy rudzian, którzy informują funkcjonariuszy o problemie. Pamiętajmy bowiem, że za spalanie śmieci w piecach można zostać ukaranym nawet 5 tysiącami złotych grzywny.

Kontrole spalania, które przeprowadza Straż Miejska, są jednym ze sposobów zwalczania emisji pyłów i szkodliwych gazów do atmosfery. Należy pamiętać, że tylko właściwa gospodarka odpadami komunalnymi i nie spalanie ich w domowych piecach, a w specjalnych, przeznaczonych do tego instalacjach, jest elementem w ograniczaniu tzw. niskiej emisji. To samo dotyczy tego, czym palimy. By to sprawdzić od 1 stycznia 2015 do 31 grudnia 2016 roku w naszym mieście przeprowadzono aż 807 kontroli nieruchomości na terenie Rudy Śląskiej.

W pięćdziesięciu dwóch przypadkach stwierdzone zostały nieprawidłowości w gospodarce odpadami. Podczas kontroli okazało się, że najczęściej spalanymi odpadami były lakierowane, impregnowane lub malowane drewniane elementy mebli, płyty drewnopodobne, plastikowe butelki, odpady gumowe, tekstylia, czy opakowania wielomateriałowe, takie jak kartony po mleku i napojach – wylicza Henryk Szydłowski, kierownik referatu dzielnicowych rudzkiej Straży Miejskiej. – Spalanie odpadów, a w szczególności plastików i gum nie powoduje ich zniknięcia, lecz prowadzi do zmiany ich postaci w bardzo szkodliwe substancje nazywane dioksynami i furanami. Substancje te wprowadzone do powietrza są przyczyną chorób układu oddechowego, układu krążenia oraz powodują choroby nowotworowe – przestrzega.

W ten sposób ucierpieć może także nie tylko nasze zdrowie. – Palenie śmieci ma też niepożądane działanie dla samego pieca i przewodów kominowych. Na ściankach pieca i komina osadza się tak zwana mokra sadza,  która może doprowadzić do zapalenia się przewodu kominowego, a w konsekwencji całego domu. Zatykane są też przewody kominowe, co z kolei skutkować może zatruciem bezwonnym i niewidocznym tlenkiem węgla – podkreśla Henryk Szydłowski.

Za spalanie śmieci w piecach grozi mandat w wysokości 500 zł. Jednak sąd może orzec także karę grzywny, która wynosi aż 5000 zł. Kontrola zawartości pieca polega na pobraniu próbki popiołu do badań, którą mogą pobrać samodzielnie funkcjonariusze straży lub razem z rzeczoznawcą. W takim przypadku właściciel nieruchomości ma obowiązek umożliwienia przeprowadzenia takiej kontroli funkcjonariuszom Straży Miejskiej. Co ważne, w miejscach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, kontrolę można przeprowadzić całodobowo, a w innych nieruchomościach od godziny 6.00 do 22.00. Przy każdej kontroli sporządzany jest specjalny protokół.


Komentarze