Rudzkie lato z orkiestrami dętymi
09-07-2025, 14:08 Tekst i foto: WT
Tegoroczne lato w Rudzie Śląskiej będzie obfitować w wyjątkowe wydarzenia muzyczne i wypełni się dźwiękami orkiestr dętych podczas cyklu Koncertów Promenadowych, które będą odbywać się w niedziele lipca i sierpnia. Stanowi to wspaniałą sposobność dla mieszkańców i przybyłych gości, by zapoznać się ze znakomitymi rudzkimi orkiestrami, które z powodzeniem łączą głęboką tradycję z energią współczesnych aranżacji. Cykl muzycznych spotkań z orkiestrami dętymi zainaugurowała 6 lipca pięknym koncertem Orkiestra Dęta ,,Halemba”, którą poprowadził Piotr Szczygioł. Muzycy spotkali się ze swoją publicznością na Placu Niepodległości w Goduli.
Koncerty Promenadowe to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki, a ich formuła zapewni szeroki zasięg, docierając do praktycznie wszystkich dzielnic miasta. W letnie niedziele o godzinie 17.00 publiczność będzie miała okazję podziwiać utalentowanych muzyków oraz wszystkie rudzkie orkiestry dęte. – Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców i gości do udziału w Koncertach Promenadowych. To wspaniała okazja, by spędzić letnie popołudnia na świeżym powietrzu, ciesząc się muzyką na żywo w wykonaniu rudzkich orkiestr dętych – powiedział prezydent Michał Pierończyk. – Orkiestry dęte to nieodłączna część naszej lokalnej kultury i tradycji, a ich występy zawsze dostarczają wielu pozytywnych emocji. Ruda Śląska, co zasługuje na uwagę, ma wciąż aż trzy prężnie działające orkiestry, pielęgnujące to cenne dziedzictwo.
Orkiestry dęte stanowią integralny element śląskiej, ale też rudzkiej kultury. Pierwotnie powstawały przy zakładach górniczych, zrzeszając przede wszystkim górników. Z upływem lat do zespołów dołączali również muzycy z rozmaitych instytucji kultury. Przez całe lato będziemy mogli podziwiać ich twórczość. Najstarszą rudzką orkiestrą dętą jest zespół mający swoje korzenie w KWK „Bielszowice”, który powstał w 1919 roku. Orkiestrę tę prowadzi Zygmunt Kliks, będący także puzonistą Filharmonii Zabrzańskiej oraz nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Zabrzu.
Wśród prezentujących się zespołów znajdzie się również Orkiestra Dęta „Pokój”, założona w 1922 roku. Jej powstanie było inicjatywą grupy osób pragnących wyrazić swój patriotyzm poprzez muzykę. Początkowo muzycy z własnych funduszy kompletowali instrumenty, umundurowanie oraz nuty. Od 1993 roku orkiestrę prowadzi Jacek Kampa. W 1968 roku, w wyniku połączenia sąsiadujących ze sobą kopalni „Wanda – Lech” i „Pokój”, doszło również do zjednoczenia orkiestr obu zakładów. Kolejne połączenie miało miejsce w 1996 roku, po fuzji kopalni „Pokój” i „Walenty-Wawel”, w nowopowstałym zespole grało blisko 120 muzyków. To właśnie orkiestrą kopalni „Walenty-Wawel” dyrygował legendarny Augustyn Kozioł, którego imię nosi rudzki Festiwal Orkiestr Dętych. Swój bogaty repertuar podczas koncertów zaprezentuje także Orkiestra Dęta „Halemba”, powstała w roku 1960. Funkcję kapelmistrza w tym zespole pełni Piotr Szczygioł.
Najważniejszym wydarzeniem muzycznego lata w Rudzie Śląskiej będzie XXIV Festiwal Orkiestr Dętych, który odbędzie się 24 sierpnia w Parku im. A. Kozioła w Rudzie. To wyjątkowe święto muzyki będzie niepowtarzalną okazją do usłyszenia nie tylko lokalnych orkiestr, ale także zaproszonych gości z zagranicy. Zapowiada się niezapomniany dzień, pełen wspaniałych brzmień i wzbogacających doświadczeń kulturalnych. – Jesteśmy dumni z faktu, że od ponad dwudziestu lat udaje nam się podtrzymywać tradycję Festiwalu Orkiestr Dętych i gościć zespoły z zagranicy. To nie tylko promocja naszej lokalnej kultury, ale także okazja do wymiany doświadczeń i integracji – podkreśliła Anna Krzysteczko, zastępca prezydenta miasta Ruda Śląska. – Muzyka orkiestrowa ma w sobie coś magicznego, co potrafi porwać każdego, niezależnie od wieku czy preferencji muzycznych.
Rudzkie orkiestry szczycą się nie tylko swoją bogatą historią, ale także zdolnością do łączenia pokoleń i osób o tej samej, głębokiej pasji muzycznej. Organizator, którym jest Miasto Ruda Śląska, zachęca wszystkich mieszkańców i gości do spędzenia letnich popołudni w otoczeniu żywej muzyki, wspierając tym samym pielęgnowanie bogatej tradycji orkiestr dętych w Rudzie Śląskiej.
Komentarze