Śladami historii
27-08-2018, 10:14 Agnieszka Lewko
Szańce Pamięci - Punkt oporu Wzgórze 319” to impreza, która została przygotowana dla miłośników historii, ale nie tylko. Przez cały weekend (25-26.08) rudzianie mieli okazję cofnąć się w czasie i poznać wydarzenia, jakie rozegrały się na terenie Rudy Śląskiej na przełomie sierpnia i września 1939 roku, kiedy to polscy żołnierze, przy wsparciu ochotników, stanęli do boju z najazdem hitlerowskim. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Miejskie im. M. Chroboka.
- Pomysł, żeby zorganizować tę imprezę zrodził się w naszym muzeum już w ubiegłym roku. To kolejna impreza wpisująca się w cykl imprez związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości, podczas której chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom Rudy Śląskiej oraz pobliskich miast o walkach, które miały miejsce na terenie naszego miasta i obszaru warownego Śląsk w sierpniu 1939 roku - zaznaczył Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej.
W programie imprezy obok zwiedzania niedostępnych na co dzień obiektów znalazły się także prezentacje i pokazy grup rekonstrukcji historycznej, warsztaty militarne, demonstracje uzbrojenia i sprzętu obecnego na wrześniowych polach bitew, projekcja filmu dokumentalnego, koncert pieśni patriotycznych i wykłady. Na uczestników historycznej podróży czekały atrakcje zlokalizowane pomiędzy siedzibą Straży Miejskiej przy ulicy Hallera 61, gdzie mieści się schron nr 29 i dawne koszary kompanii fortecznej „Nowy Bytom”, a okolicą schronu bojowego nr 33 przy ulicy Cynkowej. Wydarzenie miało charakter spaceru między obiektami, a zwiedzający zobaczyli siedem schronów: nr 29a, 27, schron lekki pozorny, schron nr 30, 31, 32 oraz 33. Warto dodać, że w samej Rudzie Śląskiej znajduje się ich ponad 60.
Komentarze