Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Święto tych najmniejszych

21-11-2023, 14:44 Joanna Oreł

17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji na Oddziale Neonatologicznym Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, który posiada trzeci, najwyższy stopień referencyjności, odbyły się obchody tego święta wraz z wręczeniem upominków dla wcześniaków oraz ich rodziców.

– Nasza placówka jako jedna z pięciu w województwie śląskim posiada III stopień referencyjności, a to oznacza najwyższe standardy opieki, jaką otaczane są na naszym oddziale przedwcześnie urodzone dzieci. Nasz personel to wykwalifikowana kadra specjalistów, którzy nieustannie poszerzają zasoby swojej wiedzy i umiejętności, by zagwarantować najbardziej kompleksową i zaawansowaną opiekę naszym małym pacjentom – mówi Ewa Krych, prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Przypomnijmy, że w 2022 r. w rudzkim szpitalu na świat przyszło 1624 dzieci, w tym 285 wcześniaków. W 2023 r. na ten moment mamy 1350 urodzeń, w tym 254 wcześniaków. – Poziom opieki nad wcześniakami może być mierzony trzema wskaźnikami – wynikami leczenia w kategoriach przeżycia i częstości występowania poważnych powikłań, bezpieczeństwa prowadzonej terapii, rozumianego jako brak powikłań mających związek z prowadzonym leczeniem oraz satysfakcji rodziców z opieki nad powierzonymi nam dziećmi. W naszym kraju nie dysponujemy danymi pozwalającymi na wiarygodne odniesienie się do tego problemu. Pewną wskazówką jest czołowe miejsce rudzkiego oddziału w ogólnopolskim rankingu oddziałów przyjaznych kangurowaniu wcześniaków – mówi prof. Janusz Świetliński, ordynator Oddziału Neonatologicznego rudzkiego szpitala.

– Nasz oddział jako jedyny w Polsce od wielu lat bierze udział w bazie VOX (Vermont Oxford Network), skupiającej część najlepszych ośrodków na świecie, głównie z krajów anglosaskich. Nasze wyniki w tej bazie w większości ocenianych kategorii plasują nasz oddział w środku stawki, w niektórych kategoriach, np. przeżywalność wcześniaków urodzonych przed końcem szóstego miesiąca ciąży, czeka nas jeszcze sporo pracy. Są też kryteria, w których mieścimy się obecnie wśród najlepszych (np. żywienie pokarmem kobiecym, czy ryzyko wystąpienia poważnych powikłań ze strony przewodu pokarmowego). Nadal poszukujemy dróg do poprawy naszych wyników, stąd w najbliższym czasie wizyty w szpitalach w Tokio i Kolonii. Nieformalnym kryterium jakości pracy ośrodka jest atmosfera panująca w zespole, a ta jest bardzo dobra – podsumowuje prof. Świetliński.


Komentarze