Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Urodziny Goduli

08-11-2013, 15:15 Sandra Hajduk

Jego postać owiana jest wieloma legendami. Część z nich, dzięki Muzeum Miejskiemu im. Maksymiliana Chroboka, zarówno duzi jak i mali rudzianie mogli poznać. Placówka, z okazji obchodów 232 urodzin Karola Goduli zorganizowała wyjątkowe zajęcia – warsztaty edukacyjne oraz spacer śladami przedsiębiorców – to atrakcje, w których można było wziąć udział.


8 listopada przypada kolejna rocznica urodzin Karola Goduli. Nie jest to co prawda rocznica okrągła, bo 232, ale warto tę postać wspominać. W końcu jedna z dzielnic nazywa się właśnie Godula, co jest związane z tym, że on w 1826 roku nabył Orzegów z Szombierkami. Na terenie Goduli powstała też huta cynku „Godullahütte” – przypomina Krzysztof Gołąb z rudzkiego muzeum.


Z okazji tej rocznicy Muzeum Miejskie przygotowało zarówno dla młodszych jak i starszych rudzian szereg atrakcji. Do przedszkolaków skierowane były warsztaty edukacyjne pt. "Postać Karola Goduli". Odbyły się one w środę i czwartek (6-7.11.).


Dzieciom tę postać przedstawiamy w trochę inny sposób, a mianowicie przez pryzmat legend, które związane są z Karolem Godulą. Jak wiadomo był on synem leśniczego, a dorobił się olbrzymiej fortuny. Spekuluje się więc, że miał pakt z diabłem – mówi Krzysztof Gołąb.
Taka forma przedstawiania wiedzy przypadła dzieciom do gustu.


Ja już wcześniej wiedziałam kim był Karol Godula, bo zwiedzałam ruiny jego domu. Teraz w Muzeum dowiedziałam się jak został milionerem i jak kiedyś wyglądał. Te zajęcia są bardzo ciekawe i fajne – opowiadała sześcioletnia Karolina.


Najmłodsi nie tylko wzięli udział w specjalnej prelekcji, ale także kolorowali obrazki przedstawiające postać oraz dom „króla cynku”.


Bardzo lubię rysować. Dzisiaj koloruję domek Goduli. On był milionerem, ale nie był fajny, bo później straszył ludzi – mówił sześcioletni Paweł.


Zarówno duzi jak i mali mogli w dniu narodzin przedsiębiorcy przejść się w miejsca, w których ten niegdyś bywał. Okazją ku temu był spacer historyczny pt. "Śladami Karola Goduli”.


Najważniejszym punktem spaceru są oczywiście ruiny domu Karola Goduli. Nie sposób nie przejść obok torów kolejowych, bo Godula mocno przyczynił się do tego, by one w kierunku Mysłowic zostały ułożone. Istotna jest także kaplica Piusa X – w końcu tam niegdyś znajdowała się huta cynku –tłumaczył Krzysztof Gołąb.


Komentarze