Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

W szkołach i przedszkolach podczas ferii nie odpoczywano

22-02-2024, 12:09 Joanna Oreł

Zakończenie pierwszego semestru roku szkolnego 2023/2024 oraz ferie zimowe były okazją do sprawdzenia tego, co w czasie przerwy od nauki działo się w rudzkich placówkach oświatowych w zakresie remontów i drobnych napraw. Wracamy ponadto m.in. na plac budowy nowej Szkoły Podstawowej nr 17 im. prof. Jana Karskiego.

Jeżeli chodzi o przedszkola, to w MP nr 9 im. Wesołej Rodzinki podczas ferii zimowych odbyło się malowanie jednej sali, montaż rolet, awaryjna wymiana rury wodociągowej i udrożnienie kanalizacji. Także w Miejskim Przedszkolu nr 18 wyremontowano jedną z sal. Większa inwestycja, i to trwająca od listopada ubiegłego roku, prowadzona jest w Miejskim Przedszkolu nr 20 im. Słonecznej Doliny. Chodzi o końcowy etap remontu dachu budynku. W ferie odbyło się także malowanie sali zajęć (dawnej sali gimnastycznej). W MP nr 32 prowadzono z kolei remont pomieszczenia dla specjalistów (malowanie ścian, wymiana drzwi) oraz prace porządkowe. Sporo działo się w Miejskim Przedszkolu nr 40 im. Marii Kownackiej, które przełączono z sieci radiowej na światłowód. Był to drugi etap prac - pierwszy miał miejsce 18 stycznia 2024 r. Dodatkowo prowadzony był remont w sali, w której odbywają się zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju, rewalidacji, logopedyczne, z psychologiem, z terapeutą pedagogicznym i z pedagogiem specjalnym. Drobne prace porządkowe wykonano z kolei w Miejskim Przedszkolu nr 44 im. Koniczynki (w księgozbiorze biblioteki przedszkolnej, kącikach pomocy dydaktycznych, teatralnych, itp.). Poza tym dezynfekowano oraz ozonowano sale zajęć. Natomiast w Miejskim Przedszkolu nr 45 ferie były czasem napraw podłóg, mebli oraz częściowego malowania sal i łazienek.

Nowości pojawiły się w niektórych rudzkich podstawówkach. - W czasie ferii w SP nr 1 im. Tadeusza Kościuszki rozpoczęto tworzenie specjalnej sali wypoczynkowej (strefa chill outu), do świetlicy w SP nr 2 im. Jana. Wyplera zakupiono stół z piłkarzykami, a w SP nr 24 im. Powstańców Śląskich zamontowano „bezstresowe dzwonki” i fontanny wody pitnej - przekazuje Anna Krzysteczko, wiceprezydent miasta.

Ponadto w SP nr 2 im. Jana Wyplera odbył się remont korytarza wraz z wymianą oświetlenia w segmencie C-1 oraz zakupiono siedziska (pufy) dla uczniów oraz zmodernizowano sieć internetową i telefoniczną. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 8 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w trakcie ferii zimowych wyremontowano jedną salę lekcyjną, pomalowano ściany w kuchni szkolnej i zmieniono wystrój korytarzy. Drobne prace porządkowe i remontowe przeprowadzono w Szkole Podstawowej nr 4 im. Józefa Lompy oraz Szkole Podstawowej nr 12 Specjalnej im. św. Łukasza. Szkoła Podstawowa nr 13 im. Alfreda Szklarskiego wyremontowała łazienkę na parterze, aby dostosować ją do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Dużo dzieje się w Szkole Podstawowej Sportowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Polskich Olimpijczyków, gdzie trwa remont z powodu szkód górniczych. Aula i siłownia są gotowe, natomiast sala gimnastyczna jest malowana. Pomalowano również salę do zajęć indywidualnych. W SP nr 16 im. Janusza Korczaka podczas ferii m.in. remontowane były sanitariaty uczniowskie i szatnie przy sali gimnastycznej.

Kolejny duży temat to budowa nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 im. prof. Jana Karskiego w Bielszowicach, dlatego też wewnątrz aktualnej siedziby wykonywane były tylko doraźne prace naprawcze bądź konserwacyjne. - Jesteśmy już na końcowym etapie prac i porządkowania terenu. Inwestycja jednak wciąż wymaga ogromnego zaangażowania i nadzoru. Obecnie skupiamy się na ukończeniu pomieszczeń kuchni i rozwiązaniu problemu, jaki pojawił się po natrafieniu przez wykonawcę na niezinwentaryzowane urządzenia infrastruktury podziemnej. To niestety spowalniało prace, ale trzymamy rękę na pulsie. Udało nam się pokonać szkody górnicze, to i ten problem uda się rozwiązać - poinformował niedawno prezydent miasta Michał Pierończyk. - Wiem, że to inwestycja, na którą czekają i młodsi, i starsi mieszkańcy dzielnicy. Robimy wszystko, aby ten obiekt na miarę XXI wieku jak najszybciej został oddany do użytku. Dlatego z troską i zaangażowaniem monitoruję postęp prac i jestem w stałym kontakcie z wykonawcą - dodał.

Wracając do drobniejszych inwestycji, w SP nr 18 im. ks. Konstantego Damrota w trakcie ferii zimowych pomalowano korytarz i salę dydaktyczną. W SP nr 21 im. Biskupa Wilhelma Pluty dokonana została drobna naprawa oświetlenia, montaż monitora wielofunkcyjnego oraz odmalowanie jednej ściany w sali lekcyjnej. Z kolei w SP nr 22 im. Jana Stefana Dworaka prowadzono remont w dwóch salach lekcyjnych, połączony z wymianą mebli w jednej z nich. Natomiast w SP nr 23 im. Jana Brzechwy odbywał się remont sali lekcyjnej i prace porządkowe. W SP nr 30 im. Karola Miarki dokonano wymiany drzwi wejściowych do budynku szkoły. W Szkole Podstawowej nr 40 im. Karola Goduli przeprowadzono następujące prace: w budynku przy ul. Bytomskiej - malowanie sali dydaktycznej oraz kuchni szkolnej, w budynku przy ul. Joanny - malowanie kuchni szkolnej.

Warto przy okazji dodać, że sporo działo się w ostatnich miesiącach w Szkole Podstawowej nr 36 im. J. Słowackiego. Jeszcze w ubiegłym roku dostosowano ją do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. - Straż Pożarna zaleciła wykonanie oddymiania klatki schodowej. Budynek dostosowano też do wymogów, jakie musi spełniać z uwagi na oddziały przedszkolne, które funkcjonują w ramach szkoły. Zostały one generalnie wyremontowane. W całym budynku zainstalowano drzwi przeciwpożarowe. Remont obejmował również całkowitą modernizację istniejących toalet dla przedszkolaków, zostały one poszerzone i wzbogacone dla dzieci z niepełnosprawnościami. Mamy też podjazd do przedszkola od strony ul. Tomanka - wylicza Iwona Skrzypczyk-Sikora, dyrektor SP nr 36 im. J. Słowackiego

Jeżeli chodzi o ferie w zespołach szkolno-przedszkolnych, to w ZS-P nr 1 zostały wyremontowane pomieszczenia świetlicy oraz gabinet pedagoga i psychologa, a w ZS-P nr 3 wymalowano cały korytarz (dwa piętra) w budynku B (budynek mniejszy) oraz część korytarza w budynku A (budynek większy). Do tego odnowiona została sala lekcyjna klasy 2 (malowanie ścian, wymiana listew przypodłogowych, zamontowanie monitora interaktywnego).

W szkołach ponadpodstawowych także nie odpoczywano. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza pomieszczenie gospodarcze na I piętrze „starego budynku” przystosowane zostało do potrzeb uczniów (dodatkowa kabina w toalecie dla dziewcząt oraz malowanie i modernizacja ogrzewania w przestrzeni między gabinetem dyrektora a pomieszczeniem dawnej kawiarni). W II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka prowadzono drobne remonty konserwatorskie, a w III LO im. Jana Pawła II prace remontowo-malarskie szatni oraz naprawę drzwi w WC dla uczniów. Z kolei w IV LO im. Herberta Clarka Hoovera wykonano m.in. drobne prace remontowe oraz przegląd budynku pod względem BHP. Jeśli chodzi o Zespół Szkół nr 2, to na terenie placówki w pracowniach technologicznych realizowana była wymiana sprzętów gastronomicznych (pieców oraz zlewozmywaków wraz z szafkami). W Zespole Szkół nr 6 im. Mikołaja Kopernika prowadzono drobne naprawy ścian i urządzeń oraz związane ze szkodami górniczymi, a w Zespole Szkół nr 7 podczas ferii odbyło się m.in. malowanie sanitariatów i zaplecza socjalnego w sali gimnastycznej.


Komentarze