O Wirku i Czarnym Lesie
11-05-2017, 23:33 Agnieszka Lewko
O problemach Wirku i Czarnego Lasu dyskutowano w czwartek w Szkole Podstawowej nr 8. Podczas czwartego już spotkania w wiosennym cyklu spotkań prezydent miasta Grażyny Dziedzic z mieszkańcami, władze miasta omówiły także inwestycje dotyczące całej Rudy Śląskiej oraz obu dzielnic.
- W tym roku zwracamy szczególną uwagę na Wirek. Chcemy zmienić wygląd tej dzielnicy. Mamy gotową koncepcję i powoli jej kolejne elementy będziemy realizować – podkreśliła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej,
Tradycyjnie już na początku spotkania prezydent przedstawiła inwestycje dotyczące dzielnic Wirek i Czarny Las. Wśród nich znalazły się: sporządzenie projektu przebudowy budynku przy ulicy Kubiny 24 (gdzie powstanie filia biblioteki miejskiej), wykonanie remontu dachu na targowisku przy ulicy Kupieckiej, termomodernizacja Przedszkola nr 18 oraz Gimnazjum nr 7, remont chodnika przy ulicy 1 Maja, wykonanie progu zwalniającego przy ulicy Stalmacha, remont chodnika przy 1 Maja od ulicy Jankowskiego do Nawary, sporządzenie dokumentacji budowy ścieżek rowerowych od ulicy Bukowej do Głównej, budowa chodnika przy ulicy Dworaka i 1 Maja, wykonanie chodnika przy ulicy Bukowej, remont nawierzchni jezdni, parkingu i chodnika przy ulicy Gołębi 3, remont nawierzchni jezdni ulicy Bytomskiego oraz nawierzchni ronda przy C.H. „Plaza”, a także przygotowanie dokumentacji na budowę odcinka trasy N-S od ulicy Kokota do zjazdu z autostradą A4.
Na tym jednak nie koniec, bo w ramach budżetu obywatelskiego w tym roku powstaną: parking przy ulicy Okopowej przy Szkole Podstawowej nr 16, siłownia napowietrzna przy Zespole Szkół nr 6, a także rudzkie miasteczko ruchu drogowego przy ulicy Kolberga.
Mieszkańcy Wirku i Czarnego Lasu zadawali wiele pytań oraz przedstawiali problemy dotyczące dzielnic, w których mieszkają. Podczas spotkania nie zabrakło także tematów związanych z oświatą. Jedna z mieszkanek pytała o budowę zaplecza sportowego przy Szkole Podstawowej nr 16. – Ta budowa została ujęta w harmonogramie, który rzetelnie realizujemy od 2011 roku. Dlatego, jeżeli tylko znajdą się odpowiednie środki finansowe, taki kompleks sportowy przy szkole powstanie – powiedziała wiceprezydent Anna Krzysteczko.
Kolejnym ważnym tematem była także uszkodzona przez szkody górnicze kanalizacja przy ul. Radosnej. – Projekt budowy kanalizacji sanitarnej przewidziany jest na ten rok. W przyszłym roku ścieki popłyną już kanałem – informowała Sonia Gałuszka z PWiK w Rudzie Śląskiej. Kolejny mieszkaniec dopytywał też o dwa budynki przy ul. Kubiny, które są w bardzo złym stanie technicznym. – Jeden z nich zakupiliśmy i zostanie on zaadaptowany na cele publiczne, drugiego właścicielem jest osoba prywatna, dlatego nic z nim nie możemy zrobić – zaznaczył wiceprezydent Pierończyk.
Inny z mieszkańców przedstawił problem zbierającej się deszczówki przy podniesionym przejściu dla pieszych przy ulicy Elsnera oraz zjazdu z ulicy Elsnera na ulicę Różyckiego. Inny z kolei dopytywał o inwestycje związane ze stawem Kokotek. Pojawiły się także pytania dotyczące braku parkingu przy domach dla uchodźców usytuowanych przy Różyckiego i Kubiny oraz możliwości przerzedzenia drzew na ulicy Osiedlowej. Mieszkańcy pytali także o garaże przy hałdzie znajdującej się przy ulicy 1 Maja oraz przy ulicy Kempnego. – Inwestycja podzielona została na kilka etapów. W tym roku zamierzamy zrealizować kilka z nich. W miejscu, gdzie stało 170 garaży, powstanie teraz ponad 220 – zaznaczył Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej. Z kolei, jeśli chodzi o garaże przy hałdzie, to zostanie wyłoniony wykonawca prac ziemnych, jakie prowadzone będą na hałdzie. - Stąd tak szybka rozbiórka istniejących w tym miejscu garaży. Nowe powstaną przy ul. Tołstoja – dodał.
Komentarze