Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Zmiany w rozkładzie

30-01-2014, 09:09 Sandra Hajduk

KZK GOP uwzględnił postulaty mieszkańców Rudy Śląskiej w związku z funkcjonowaniem linii 121. Autobusy tej linii będą jeździć wg częściowo zmienionego rozkładu jazdy oraz nie będą już zatrzymywać się na przystanku przy dworcu w Chebziu. Nowy, zmieniony rozkład jazdy obowiązywać będzie od 1 lutego.


Mieszkańcy o zmiany w rozkładzie jazdy linii 121 wnioskowali już jesienią zeszłego roku. Postulaty w głównej mierze dotyczyły godzin odjazdów, które nie były ich zdaniem dostosowane do potrzeb.

 

Problem ten dotyczył pracowników części zakładów pracy w Chebziu oraz Huty Pokój, którzy np. kończąc swoją zmianę mieli zaraz autobus, a gdy na niego nie zdążyli, na kolejny musieli czekać nieraz godzinę – tłumaczy rudzki radny, Józef Skudlik, który na wniosek mieszkańców postulował o wprowadzenie zmian. - Teraz, dzięki wprowadzeniu kilkuminutowych przesunięć w godzinach odjazdów niektórych kursów linii 121, niedogodności te powinny zniknąć – dodaje.

 

Kolejna sugestia przedstawiana przez rudzian korzystających na co dzień z linii 121 dotyczyła tego, by autobusy tej linii omijały przystanek „Chebzie Dworzec PKP” . Dzięki tej zmianie autobusy nie będą musiały teraz „nadrabiać” dodatkowego kilkusetmetrowego dystansu nieraz tylko po to, by zabrać jedną osobę z przystanku. – Wszystkie te zmiany zostały ujęte w nowym rozkładzie jazdy, przedstawionym przez przedstawicieli KZK GOP, a który obowiązywać zacznie od 1 lutego – informuje wiceprezydent Jacek Morek.

 

Przy okazji zmian w rozkładzie linii 121 jak bumerang powraca kwestia zlikwidowanej przez KZK GOP w lipcu ub. roku linii 215. Przypomnijmy, że linia autobusowa nr 215 przebiegała od dzielnicy Orzegów przez Godulę, Chebzie, Nowy Bytom, Wirek i Bykowinę do Kochłowic. Trasa ta w dużej części pokrywała się z trasą autobusów linii 121 i tym właśnie KZK GOP argumentował decyzję o jej likwidacji. Równocześnie zwiększono częstotliwość kursów linii 121 i zmodyfikowano jej trasę o przystanki obsługiwane tylko przez linię 215.

 

Decyzja ta spotkała się z protestem mieszkańców z dzielnic Orzegów i Bykowina. Pasażerom nie spodobała się nie tylko likwidacja linii 215, ale również to, że po zmianach linia 121 omija dwa przystanki, które dotychczas były przez nią obsługiwane. Podczas przeprowadzonych przez miasto konsultacji społecznych 2/3 z prawie 500 uczestników opowiedziało się za przywróceniem poprzedniej trasy. Jednocześnie rudzcy radni w grudniu 2013 r. podjęli rezolucję w sprawie przywrócenia linii 215.

 

W najbliższym czasie pozytywne rozpatrzenie wniosku o przywrócenie linii 215 będzie niestety niemożliwe. - Na przełomie marca i kwietnia rozpocznie się rozbiórka wiaduktu przy ul. Tunkla. Prace potrwają kilka miesięcy i w tym czasie nastąpią również zmiany w organizacji ruchu. Co za tym idzie, nie będzie możliwe przywrócenie linii, kiedy na trasie jej przebiegu funkcjonuje tymczasowa organizacja ruchu – podkreśla Jacek Morek.

 

Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Komunalnego komunikacją w Rudzie Śląskiej, ekonomią przewozów i ich dostosowaniem do potrzeb rudzian zajmuje się od 20 lat. Niestety z roku na rok koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej gwałtownie rosną, a na jej organizację miasto przekazuje Związkowi coraz wyższe składki. Zarówno władze miasta, jak i Związku szukają każdego rozwiązania, które powstrzyma ten wzrost.

 

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze


08-02-2014, 11:40
anna napisał(a):

,, dziękujemy" za zmiany w rozkładzie jazdy !!!! do Kochłowic na 6-tą rano muszę wstawać o 4 00 rano , ciekawe dla kogo te zmiany ??? Komu przeszkadzał ten rozkład co był???

02-02-2014, 19:12
mieszkanka napisał(a):

Wydaje mi się, że to bardzo zły pomysł. Niby mała odległość pomiędzy przystankami, ale dla osoby ze schorzeniem układu kostnego, leczącego się onkologicznie to bardzo duża odległość, którą musi pokonać pomiędzy tymi przystankami. Przecież czasem sekundy decydują czy zdążymy na pociąg czy nie. Poza tym dla osoby chorej leczącej się onkologicznie, czasem jest to jedyny łącznik z gliwickimi busami czekającymi przy dworcu PKP. Myślę, że wiele osób w ten sposób dojeżdża na leczenie do Szpitala Onkologicznego. Dla osoby zdrowej to nie problem, dla chorej niesamowita przeszkoda

30-01-2014, 13:57
Justyna napisał(a):

Wilusiu, a będziesz np. wszystkich uczniów do szkoły woził, czy np. mają z Orzegowa do Kochłowic do szkoły pieszo chodzić na 8. rano? :)

30-01-2014, 12:36
Wiluś napisał(a):

Zlikwidować wszystkie autobusy . Problem opłat rozwiązany . A i miasto zaoszczędzi .