Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Oto kolejni przyjaciele śląskiej godki

09-08-2019, 11:10 Joanna Oreł

Jak co roku miłośnicy śląskiej godki spotkali się, by poznać i nagrodzić kolejnych „Pszocieli Ślōnski Godki”. Czwartkowe (8.08) spotkanie w Pałacyku Donnersmarcków na Halembie było również okazją m.in. do zaprezentowania twórczości pisanej właśnie w tym języku, czy wymiany zdań na temat tego, w jaki sposób Śląsk inspiruje i dlaczego warto chwalić się swoją “śląskością”.

„Pszociel Ślōnski Godki” to tytuł nadawany z inicjatywy halembskiego koła Związku Górnośląskiego. Co roku od ośmiu lat wręczane są brązowe, srebrne i złote odznaki. Można więc dostać ją kilkukrotnie, bo przecież przyjacielem się nie bywa, lecz cały czas się jest. Dowodem na to są osoby, które w tym roku zostały wyróżnione. W gronie “Pszocieli Ślōnski Godki” znaleźli się: Dorota Książek - laureatka licznych konkursów (m.in. Gryfny Godki w Piekarach Śląskich); posłanka Monika Rosa, która w Sejmie starała się o ustanowienie języka śląskiego jako regionalnego; Monika i Wojciech Kostkowie - inicjatorzy festiwalu śląsko-irlandzki Polska Eire, który odbył się w tym roku w naszym mieście po raz trzeci oraz Andrzej Cichoń, autor śląskich tłumaczeń wybranych fragmentów Biblii. - Każda z tych osób na swój własny sposób, poprzez różne formy działalności, przyczynia się do propagowania naszego języka. Dotychczas odznaczyliśmy ok. 200 osób, a grono to coraz bardziej się powiększa - skomentował Bronisław Wątroba, inicjator przedsięwzięcia.

Oprócz zapoznania gości z tym, w jaki sposób laureaci tegorocznej edycji plebiscytu, pielęgnują śląską godkę, przeczytano fragmenty twórczości, właśnie napisanej w tym języku. - Trzeba przyznać, że z roku na rok śląska godka ma się coraz lepiej. Wystarczy spojrzeć na to, jak rozwija się literatura pisana po śląsku - podkreślił Bronisław Wątroba.

Nie bez przyczyny więc ósmy Dzień Ślązaka Ślōnzoka odbył się pod hasłem „Nojsōmpiyrw było te Słowo”. Dodajmy, że gościem specjalnym czwartkowego spotkania w Pałacyku Donnersmarcków na Halembie był rudzianin, Norbert Klosa, który w 2007 roku otrzymał tytuł Ślązaka Roku.


Komentarze