Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Sebastian Kolon gościem Biblioteki Ficinus

22-05-2024, 14:27 JO

23 maja (czwartek) o godz. 17 w zabytkowym budynku Biblioteki Ficinus przy ul. Pawła Kubiny 24 w Wirku rozpocznie się spotkanie z historykiem Sebastianem Kolonem. Tym razem znawca kultury i religii żydowskiej przybliży historię Węgier po I wojnie światowej oraz temat zagłady Żydów węgierskich. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Twórczy czwartek na Ficinusie”.

W tym roku przypada 80. rocznica zagłady Żydów węgierskich. Jak podaje Muzeum Auschwitz-Birkenau, do obozu deportowano z Węgier 430 tys. Żydów. Z zachowanych dokumentów wiadomo również, że podczas selekcji lekarze SS skierowali do obozu 52 tys. mężczyzn i podobną liczbę kobiet. Oznacza to, że bezpośrednio po selekcjach w komorach gazowych zamordowano ok. 330 tys. osób. – Przedstawię historię tragicznych następstw dla Węgier traktatu z Trianon z 4 czerwca 1920 r., postaram się pokazać stopniowe zaangażowanie Węgier w sojusz z Niemcami, który doprowadził do zgody na likwidację ostatniej wielkiej społeczności żydowskiej w Europie - zapowiada Sebastian Kolon. – Przybliżę też sylwetki dyplomatów z różnych krajów ratujących Żydów – dodaje historyk. Wykład przeplatany będzie fragmentami filmów, programów edukacyjnych i lektur związanych z tematem.

Sebastian Kolon jest historykiem, znawcą kultury i religii żydowskiej. Uczy historii w Zespole Szkół nr 4 im. Piotra Latoski oraz w Zespole Szkół nr 5 im. Jadwigi Markowej w Rudzie Śląskiej. Jest założycielem Rudzkiej Ligi Historycznej. To stały turniej pomiędzy dwoma wspomnianymi szkołami, którego celem jest propagowanie wiedzy historycznej.

Cykl „Twórczy czwartek na Ficinusie” to inicjatywa miasta oraz biblioteki miejskiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej przy ul. Kubiny, która jest obiektem na Szlaku Zabytków Techniki.

Budynek Biblioteki Ficinus przy ul. Kubiny 24 to jedyny zabytkowy dom na osiedlu Ficinus, który obecnie należy do miasta. Pozostałe znajdują się w rękach prywatnych. Łączny koszt jego renowacji wyniósł niecałe 2,8 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł pochodzi z unijnej dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze