Trzynasty, ale nie pechowy
13-10-2016, 15:27 Joanna Oreł
Po raz 13. zainaugurowano rok akademicki Rudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W najbliższych miesiącach studenci będą brali udział w wykładach i seminariach, a także zajęciach sportowych.
Jak co roku Uniwersytet Trzeciego Wieku proponuje swoim słuchaczom ciekawe i różnorodne zajęcia. Nowością w tym semestrze będzie seminarium „Spacerkiem dookoła świata”. Pierwszy wykład odbędzie się już 20 października. Oswald Golarz opowie o Stanach Zjednoczonych. Drugi wykład będzie poświęcony Lizbonie, a trzeci, grudniowy – Grenadzie. O tych wyjątkowych miejscach opowie słuchaczom Kornelia Witała z rudzkiego oddziału PTTK. Prelekcje będą się odbywały od godz. 15.00 do 16.30.
Nowością będą również wykłady dotyczące zdrowia. Endokrynolog Wojciech Romanowski opowie o tarczycy i jej chorobach podczas wykładu zaplanowanego na 27 października o godz. 15.00. Natomiast w listopadzie odbędzie się prelekcja o cukrzycy. W grudniu rozpocznie się cykl wykładów dotyczących różnych chorób i dobierania odpowiednich ćwiczeń fizycznych, które przynoszą ulgę w konkretnych dolegliwościach. – Proponowane w tym semestrze wykłady są odpowiedzią na potrzeby naszych słuchaczy – podkreśla Teresa Chudziak, prezes rudzkiego UTW. – W ubiegłym semestrze przeprowadziliśmy ankiety i wyniki pokazały, że uczestnicy UTW najbardziej interesują się właśnie zdrowiem i zapobieganiem chorobom, stąd takie tematy wykładów – tłumaczy. Ciekawą propozycją jest z pewnością wykład, który w styczniu poprowadzi Kamil Durczok. Znany dziennikarz będzie mówił o wpływie mediów na społeczeństwo. - Warto podkreślić, że wszystkie wykłady i seminaria są prowadzone na zasadzie wolontariatu, prelegenci nie pobierają od nas żadnego wynagrodzenia – podkreśla Teresa Chudziak.
Poza udziałem w wykładach słuchacze uniwersytetu mogą codziennie uczestniczyć w gimnastyce, dwa razy w tygodniu w gimnastyce w wodzie, raz w miesiącu w zabawie integracyjnej. Odbywają się również zajęcia z nordic walking, jogi oraz wycieczki turystyczne z przewodnikiem. – Największym powodzeniem wśród studentów cieszą się zajęcia gimnastyczne, lektoraty językowe, kółko teatralne oraz chór. Rozwijamy też indywidualne zainteresowania naszych słuchaczy – podkreśla Teresa Chudziak. – Jesteśmy otwarci na organizację także innych zajęć. Wszystko zależy od aktywności naszych studentów – zapewnia.
Zajęcia UTW odbywają się od października do stycznia i od lutego do czerwca. Każdy zainteresowany udziałem zgłasza się do siedziby Uniwersytetu przy ul. Tołstoja 13 w dzielnicy Czarny Las. Tutaj można wypisać deklarację i uregulować tzw. wpisowe w wysokości 20 złotych oraz czesne, które na semestr wynosi 42 zł. Zajęcia są odpłatne lub nieodpłatne. Nie płaci się za wykłady, seminaria i kółka artystyczne, np. chór, teatr i malarstwo. Mogą w nich brać udział także mieszkańcy, którzy nie należą do uniwersytetu. Płatne są lektoraty, zajęcia zdrowotne, jak np. joga i dodatkowe spotkania. Koszty nie są wysokie, bo gimnastyka kosztuje 5 złotych, a kurs językowy 7 złotych za godzinę. Składki i dofinansowania z konkursów są źródłem utrzymania stowarzyszenia. Na rudzki UTW można także przeznaczyć swój 1 proc. – Zapraszam wszystkich do uczestnictwa w proponowanych przez uniwersytet zajęciach – mówi Teresa Chudziak. – Cieszymy się z udziału każdej osoby, bez względu na wykształcenie – podkreśla.
Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w roku 1973 we Francji, a w Polsce dwa lata później w Warszawie. Obecnie w Polsce działa około 520 uniwersytetów. Rudzki UTW rozpoczął swoją działalność 13 lat temu i miał wtedy ok. 50 słuchaczy. Obecnie w zajęciach uczestniczy ok. 300 studentów.
Komentarze