Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Wieczór słowno-muzyczny

18-11-2015, 11:03 admin

W ramach obchodów 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej przygotowali wieczór słowno – muzyczny, uświetniony gościnnym recitalem Łukasza Mikołajczyka.

Łukasz Mikołajczyk, utalentowany 22-letni pianista, ukończył z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu dr Anny Góreckiej. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo.

Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych: I nagroda ex aequo oraz Nagroda Specjalna prof. Elżbiety Stefańskiej, za najlepsze wykonanie utworu Jana Sebastiana Bacha na X Konkursie Pianistycznym im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku (2008); II miejsce na XVI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2010); III nagroda na Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie (2010); III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2013); V nagroda na X Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014); zwycięzca XI Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, Konin-Żychlin (2014); III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015).

Za swoje osiągnięcia artystyczne był wielokrotnie nagradzany stypendiami: Prezydenta Miasta Katowice, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezesa Rady Ministrów. W 2013r. został stypendystą Fundacji Piotra Klera. W 2014r. otrzymał stypendium Krystiana Zimermana dla wyróżniających się młodych pianistów.

Niespełna parę tygodni temu zakończył się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Do II etapu Konkursu, w którym swój program zaprezentować mogli najwybitniejsi - ku wielkiemu uznaniu miedzynarodowego jury - usłyszeć mogliśmy właśnie Łukasza Mikołajczyka. Przypomnijmy, iż Konkurs Chopinowski organizowany od 1927 roku w Warszawie, odbywający się co 5 lat, jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie.

W scenariuszu wieczoru w Rocznicę Odzyskania Niepodległości, przywołując dzieje Państwa Polskiego, splotły się wspomnienia dotyczące zaangażowanych w walkę o wolność i niepodległość postaci świata kultury, walczących piórem, jak A. Mickiewicz oraz nieobojętnych na losy kraju osobistości artystycznego świata muzycznego, tworzących wielkie dzieła „ku pokrzepieniu serc”. W klimacie polskiego jesiennego krajobrazu, utkanego słowem i muzyką, pojawiły się fragmenty utworów S. Moniuszki, W. Kilara oraz F. Chopina – w 105. rocznicę Urodzin kompozytora. W przepięknej interpretacji Łukasza Mikołajczyka zabrzmiał Nokturn E-dur op. 62 nr 2, Etiuda cis-moll op. 10 nr 4 oraz Polonez As-dur op. 53 - niczym odpowiedź na słowa J. Iwaszkiewicza o postawie Chopina na emigracji „gotowego pięścią uderzyć w klawisze”. Publiczność, zgromadzona w sali koncertowej ZSM I i II st., nagrodziła Łukasza gorącymi brawami i nie podarowała utworu na bis; pianista zakończył recital tanecznym Walcem F-dur op. 34 nr 3.

Wieczór zwieńczyło, pełne nadziei, archiwalne przemówienie I. J. Paderewskiego - kompozytora, pianisty, wybitnego interpretatora chopinowskich dzieł, który poza kulisami wielkiej kariery artystycznej angażował się w szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski i Polaków. Wspomnijmy, iż wraz z H. Sienkiewiczem, I. J. Paderewski współtworzył w Szwajcarii Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, w r. 1919 objął funkcje premiera oraz ministra spraw zagranicznych RP, a po wybuchu II wojny światowej wszedł w skład władz Polski na uchodźctwie, jako przewodniczący Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie. 155. Rocznicę Urodzin I. J. Paderewskiego obchodzimy w listopadzie tego roku.


Komentarze